statystyki

Konstytucjonaliści o orędziu Dudy: Prezydent nie odniósł się do kwestii prawnych

04.12.2015, 09:00; Aktualizacja: 04.12.2015, 09:03
Orędzie Andrzeja Dudy

Orędzie Andrzeja Dudyźródło: PAP

W czwartkowym orędziu prezydent Andrzej Duda powiedział, że odebrał przysięgę od wybranych w środę sędziów TK "stojąc na straży konstytucji" i by "zakończyć niepotrzebne waśnie". Zaznaczył, że Sejm poprzedniej kadencji dokonał wadliwego prawnie wyboru kandydatów na sędziów TK, naruszając dobry obyczaj polityczny. Prezydent poinformował też, że w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierza powołać zespół, który zajmie się wypracowaniem zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj ocenił w rozmowie z PAP, że orędzie prezydenta "budzi niepokój". Ekspert zauważył, że Duda nie odniósł się w ogóle do czwartkowego wyroku TK.

"To wszystko jest co najmniej dziwne i niepokojące. Bo prezydent skorzystał z tego niezwykłego narzędzia komunikacji ze społeczeństwem jakim jest orędzie i w ogóle nie wspomniał o orzeczeniu Trybunału - niezwykle ważnym dla państwa i jego funkcjonowania" - stwierdził Chmaj. Jak ocenił, "nie jest to dobry sygnał, a wypowiedź prezydenta nie rozwiewa żadnych wątpliwości co do zaprzysiężenia tych sędziów, których zdaniem Trybunału powinien zaprzysiąc bezzwłocznie".

"Prezydent powiedział, że kierował się zgodą narodową, nie wspomniał jednak o tym, co w tej sprawie jest zapisane w konstytucji" - dodał ekspert.

Chmaj skomentował też zapowiedź prezydenta, że w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierza powołać zespół, który zajmie się wypracowaniem zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania TK. Do dialogu mają zostać zaproszeni przedstawiciele wszystkich partii, byli sędziowie Trybunału oraz eksperci.

"Prawem prezydenta jest prowadzenie takich konsultacji. Jednak nie rozwiązują one problemu" - zaznaczył Chmaj.

Krytycznie do tej - kolejnej, jak podkreślił - inicjatywy wypracowania zmian w regulacjach dotyczących TK odniósł się również dr hab. Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa i Administracji UW. "Trzeba zachować ostrożność, ponieważ wszystkie nasze dzisiejsze problemy związane z Trybunałem i ich szkodliwe następstwa dla jego pozycji, dorobku i perspektyw wzięły się właśnie z prób poprawiania istniejących rozwiązań prawnych oraz wysiłków na rzecz stworzenia nowej ustawy" - mówił PAP konstytucjonalista.

"Celowy wydaje się natomiast powrót do idei wprowadzenia - tak jak proponował to już poprzedni prezydent - preselekcji kandydatów na sędziów" - dodał.

Zdaniem Piotrowskiego prezydent wyjaśnił w swoim orędziu "polityczne motywacje" stojące za decyzją o zaprzysiężeniu czterech wybranych przez Sejm w środę sędziów, ale nie odniósł się do jej prawnych uwarunkowań. "Wola Sejmu nie stoi ponad prawem, tzn. ponad obowiązującą ustawą. Sejm działał bez podstawy w obowiązującym prawie, ponieważ nie było wakatów w Trybunale Konstytucyjnym - one były obsadzone nawet na zapas" - mówił.

"W warunkach, kiedy wyrok TK nie był jeszcze wydany, Sejm nie miał możliwości zgodnie z prawem dokonać wyboru" - zaznaczył.

Jako ważną ocenił deklarację prezydenta o tym, iż TK powinien być instytucją o pluralistycznym charakterze i nie można się godzić na jego "jednostronne upolitycznienie". "Upolitycznienie trybunału rzeczywiście nam groziło - w tym sensie, że stworzono w czerwcu rozwiązania prawne na nie pozwalające".

Jak zastrzegł Piotrowski nie oznacza to, że październikowy wybór pięciu sędziów odbywał się na podstawie obowiązującej wówczas ustawy o Trybunale "Na tej podstawie tamten Sejm - wybierając w październiku pięciu sędziów TK - działał. Niezależnie od tego, jak byśmy oceniali intencje tej ustawy, korzystała z domniemania zgodności z konstytucją. W odniesieniu do dwóch sędziów to domniemanie zostało w czwartek obalone przez Trybunał Konstytucyjny, natomiast nie w odniesieniu do pozostałej trójki" - podkreślił.

TK uznał w czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 2 nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Wcześniej w czwartek prezydent odebrał ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie złożyli Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski, których w głosowaniu wybrała w środę sejmowa większość przy sprzeciwie opozycji: PO, Nowoczesnej i PSL. Kandydatów na sędziów zgłosił PiS. Sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Ślubowanie od piątego - Julii Przyłębskiej - prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Ted(2015-12-04 09:57) Odpowiedz 128

  Duda w orędziu pogadał sobie jak przy piwie omijając niewygodne mu problemy.Sam łamie Konstytucję, której z urzędu jest strażnikiem. Zdanie innych zwyczajnie olewa , w tym wyrok TK.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Inspektor Pracy(2015-12-04 10:15) Odpowiedz 108

  Pan Prezydent Duda wyraził sie calkowicie Jasno . Zamachowcy jak sie zorientowali że zamach Im nie wyszedł zaczęli wrzeszczeć ,że to zamach na Nich. I co POmyleńcy ,Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

 • Niewygodne problemy(2015-12-04 10:08) Odpowiedz 56

  Jaki można było wybrać na przewodniczącego tak szacownej instytucji człowieka z PZPR. Były towarzysz Rzepliński tą instytucję rozpieprzył od środka, stając się cichym wykonawcą woli PO-PSL (90% składu TK to wybór PO-PSL). Tak, jak kiedyś Szczepkowska powiedziała 4 czerwca ...... skończył się w Polsce Komunizm, Tak 25 czerwca 2015 skończył się TK Rzeplińskiego, który w tą niechlubną Ustawę o TK ingerował wraz z innymi chłopcami z PO i TK, łamiąc Konstytucję i dobre obyczaje prawa. A , że żadna niegodziwość nie może trwać wiecznie, więc koniec tej niegodziwości właśnie nadchodzi.

 • Wyrok TK(2015-12-04 10:17) Odpowiedz 44

  Wyrok TK ratowało 2 sędziów ( z piątki orzekającej wyrok), i uznało ,że wszystkich 5-ciu kandydatów na sędziów było wybranych w ubiegłej kadencji z naruszeniem Konstytucji. Trzech sędziów poszło po linii PO-PSL i niechlubny wyrok zapadł.. Na szczęście już byli nowi sędziowie zaślubieni. 90% stanu osobowego TK wybierało PO-PSL. Jak można mówić o apolitycznym wyroku. TK orzekało i to nie jednomyślnie w swojej przecież sprawie. Tą paranoję chce i musi Prezydent przerwać..

 • Magda(2015-12-04 11:03) Odpowiedz 36

  Prawniku, przypomnij sobie o prawości i uczciwości. Trybunał Konstytucyjny o tym zapomniał i niszczy prawo.

 • DUDA kwestie prawne ma w jednym rękawie ale.......(2015-12-05 09:49) Odpowiedz 01

  POpulizm PO,PSL ,nowoczesnej i dwócz sędziów TK którzy układali się aby żyło im się lepiej w niezgodzie z prawem to domena niedobitych komunistów.Wałęsa oraz solidarność spaczyły interesy i postulaty polskiego robotnika,który oddając życie wzniósł ich na piedestał ,w dobrej wierze dla narodu i wewnętrzne siły po pezetperowskie rozbiły 26 lat temu i poróżniły ludzi a dziś jest to ewidentnie widoczne na scenie politycznej i nie tylko.Naród to obecnie zmienił i oczekuje od wybranych tego co miało wartość 26 lat temu w postulatach podpisanych ,jest ich 21do zrealizowania,szkoda że po 26 latach przekrętu na polakach w imię własnego interesu.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama