statystyki

Budka: Tylko TK może oceniać prawidłowość październikowego wyboru sędziów

03.12.2015, 11:10; Aktualizacja: 03.12.2015, 11:36
Trybunał Konstytucyjny

Sędziowie TK, od lewej: Marek Zubik, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Stanisław Rymar, PAP/Paweł Supernak źródło: PAP

TK bada w czwartek przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru w październiku pięciu sędziów. Wniosek ten pierwotnie złożyło PiS, później go wycofało, a ostatecznie 17 listopada złożyli go posłowie PO i PSL. Według PO jest on w treści tożsamy z wnioskiem PiS.

Reklama


Reklama


TK nie uwzględnił wniosku Sejmu o odroczenie rozprawy. W związku z tym strony przedstawiają obecnie swoje stanowiska w tej sprawie.

"Nie ma w tej chwili bardziej znanej opinii publicznej sprawy dotyczącej funkcjonowania TK i tego, czy dokonane w ustawie zmiany są zgodne z konstytucją" - podkreślił Budka, przedstawiając wniosek.

Prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania od pięciu sędziów wybranych w październiku. 25 listopada Sejm przyjął pięć uchwał o tym, że ten wybór nie miał mocy prawnej. 2 grudnia Sejm dokonał ponownego wyboru pięciu sędziów TK - kandydatów zgłosiło tylko PiS. W czwartek prezydent odebrał ślubowanie od czterech nowych sędziów.

Zdaniem Budki tylko TK - nie zaś prezydent czy większość parlamentarna - może ocenić, czy październikowy wybór był konstytucyjny.

Budka dodał, że TK powinien rozstrzygnąć w czwartek także, jaki charakter ma ślubowanie składane przez osobę wybraną na sędziego przed prezydentem i od kiedy osoba taka staje się sędzią. Ponadto, jak dodał, istnieje "potrzeba określenia relacji między regulaminem Sejmu, a źródłem prawa powszechnie obowiązującego, jakim jest ustawa o TK". Chodzi więc, jak zaznaczył, o odpowiedź na pytanie, czy ustawa "jest hierarchicznie wyższa od norm zawartych w regulaminie".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Inspektor(2015-12-03 11:54) Odpowiedz 20

  .......I co POmyleńcy ,wczoraj Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

 • Hipokryzja nie zna granic(2015-12-03 11:52) Odpowiedz 10

  Budka jako "absolwent prawa" PO nie może być miarodajny dla opinii publicznej, to jego prywatne bądź partyjne zdanie. Pewnik jest tylko jeden, że to Budka był w PO jak został pogwałcony konstytucyjny wybór sędziów, poprzez czerwcową Ustawę o TK ,, w której mieszał nie kto inny jak p. Rzepliński z 2 kumplami w togach.

 • chłop(2015-12-03 17:14) Odpowiedz 10

  budka to głupiec jak oszust może orzekać w swej sprawie!!!Co stanie się jak Trybunał Konstytucyjny dopuści się przestępstwa lub zbrodni!!!Gdzie są przepisy to regulujące!!!To wygląda na państwo w państwie lub jakąś mafię a nie prawo!!!

 • Elena(2015-12-03 13:40) Odpowiedz 10

  POlszewików czas pogonić,

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama