Wpisy w księdze osób pochowanych na cmentarzu będzie można uzupełniać m.in. o dane dzieci martwo urodzone. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 1 sierpnia 2001 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. z 2001 r. nr 90, poz. 1013 ze zm.).
Celem regulacji jest dostosowanie obowiązującego aktu prawnego do ustawy z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.), która wprowadziła informatyzację rejestracji stanu cywilnego.
Zgodnie z projektem dane do księgi wieczystej – m.in. imię i nazwisko, data urodzenia czy stan cywilny osoby pochowanej na cmentarzu – będą wpisywane na podstawie nowego wzoru karty zgonu, który obowiązuje od 1 marca 2015 r. Dodatkowo będą także wpisywane: oznaczenie aktu stanu cywilnego i data rejestracji zgonu oraz nazwa urzędu, który go zarejestrował (lub numer, data i wystawca innego dokumentu, z którego pochodzą dane dotyczące osoby pochowanej).
Nowością w projekcie jest procedura uzupełniania wpisów w księgach osób pochowanych na cmentarzu. Będzie można dopisać dane osób, których zwłoki zostały zidentyfikowane już po pochówku.
Projekt przewiduje także możliwość uzupełnienia ksiąg cmentarnych o imię i nazwisko dziecka martwo urodzonego, w przypadku gdy zdarzenie to zostało zarejestrowane w rejestrze stanu cywilnego. Jeżeli zaś akt urodzenia nie został sporządzony, wpis będzie można uzupełnić na podstawie oświadczenia rodziców dziecka.
Procedura uzupełniania będzie wszczynana każdorazowo na wniosek zgłaszającego zgon.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach