statystyki

TK: O 9 rozpoczęcie posiedzenia w sprawie sporu o 5 sędziów Trybunału

02.12.2015, 20:14; Aktualizacja: 03.12.2015, 07:59
prawo, sąd

Jak podnosił na przykład profesor Andrzej Zoll, były prezes TK, Sejm w tej sytuacji nie miał prawa wybrać nowych sędziówźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny zbada czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale jest zgodna z ustawą zasadniczą. Wniosek autorstwa posłów PO i PSL jest następstwem działań prezydenta Andrzeja Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji.

Reklama


Reklama


Prezydent wyjaśniał, że jego zdaniem wybór sędziów nastąpił z naruszeniem zasad demokratycznych ale nie wyjaśnił dlaczego w takim razie nie zgłosił tych wątpliwości samemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, do czego jest uprawniony.

Spór polega na tym, czy poprzedni Sejm mógł - jak to zrobił - wybrać 5 sędziów Trybunału. Kadencje 3 z nich kończyły się na początku listopada (7.11), 1-ego sędziego wygasła 2 grudnia, a 1 -go wygasa 8 grudnia. PO tłumaczyła, że chodziło o zapobieżenie sytuacji, w której nowy parlament mógłby nie zdążyć z wyborem nowych sędziów i kadencje straciłyby ciągłość. Nowy Sejm nie dał się jednak do tej argumentacji przekonać i w ciągu tygodnia uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przewidującą m.in. ponowny wybór pięciu sędziów TK a ponadto wybór poprzednich unieważnił uchwałą. Opozycja uważa, że sposób procedowania nie jest zgodny z prawem i sejmowym regulaminem. Ponadto unieważnianie ustawy przy pomocy uchwały, budzi wątpliwości wielu prawników.

Dzisiaj, nie czekając na rozstrzygniecie TK, Sejm, głosami w większości PiS, wybrał 5 nowych sędziów mimo sprzeciwu partii opozycyjnych a także dużej części prawników.

Jak podnosił na przykład profesor Andrzej Zoll, były prezes TK, Sejm w tej sytuacji nie miał prawa wybrać nowych sędziów, a prezydent nie może ich zaprzysiąc. Najpierw bowiem TK powinien rozstrzygnąć sprawę zgodności z konstytucją czerwcowej ustawy i późniejszej jej nowelizacji. Podobnie uważa profesor Marek Chmaj a także Barbara Grabowska Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dziś pierwsza z dwóch planowanych rozpraw. Trybunał będzie obradował w 5 -osobowym składzie, pod przewodnictwem sędziego Stanisława Rymara. Prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat i sędzia Piotr Tuleja wyłączyli się ze sprawy ponieważ pracowali nad ustawą której konstytucyjność ma być teraz oceniana. Początek o 9.00.

Nowelizacja ustawy o TK, autorstwa PiS, będzie przedmiotem oceny Trybunału pod kątem jej zgodności z konstytucją, 9 grudnia.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • polak z krwi(2015-12-02 21:05) Odpowiedz 145

  O! Trybunał POlityczny nie może przełknąć własnej klęski i porażki! Będzie sądził we własnej sprawie ale jaja Panie Prezesie, ministrze Ziobro proszę ich zaorać ma Pan społeczne poparcie w tej sprawie!!!!

 • TK zadecyduje we własnej sprawie.(2015-12-02 20:48) Odpowiedz 113

  Żyję nie od dziś. Opozycja przy wyborze w czerwcu Ustawy gniota o TK przez PO-PSL, zachowywała się w miarę przyzwoicie. To co dziś wyrabiała PO i Nowoczesna to te same chamstwo polityczne wobec obywateli co wyrabiali przez 8 lat ,stosując kruczki prawne poprzez siebie wybrany TK. Jest to dowód na to, że nie umieją się pogodzić z porażką.. Ocena może być tylko jedna - poprzednia władz rozwaliła politycznie TK świadomie. Tak jak świadomie od lat niszczy się państwo polskie dla dobra UE. Czas odbudować nasze polskie wartości , ale w strukturach UE, jest to możliwe. Jedno nie wyklucza drugiego. I PIS to zrobi. Moje pełne wsparcie dla tego dzieła.

 • TK zadecyduje we własnej sprawie(2015-12-02 20:49) Odpowiedz 64

  Żyję nie od dziś. Opozycja przy wyborze w czerwcu Ustawy gniota o TK przez PO-PSL, zachowywała się w miarę przyzwoicie. To co dziś wyrabiała PO i Nowoczesna to te same "chamstwo polityczne" wobec obywateli co wyrabiali przez 8 lat ,stosując kruczki prawne poprzez siebie wybrany TK. Obecnie nie umieją się pogodzić z porażką.. Ocena może być tylko jedna - poprzednia władz rozwaliła politycznie TK świadomie. Tak jak świadomie od lat niszczy się państwo polskie dla dobra UE. Czas odbudować nasze polskie wartości , ale w strukturach UE, jest to możliwe. Jedno nie wyklucza drugiego. I PIS to zrobi. Moje pełne wsparcie dla tego dzieła.

 • StAAbrA(2015-12-02 21:17) Odpowiedz 63

  Wyborcy zdecydowali , kto - na te cztery lata - ma rację . A TK nikomu nie jest potrzebny - psu na budę też - tak na marginesie .

 • Kuba(2015-12-02 23:10) Odpowiedz 52

  I co POmyleńcy ,wczoraj Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

 • obywatel(2015-12-03 01:09) Odpowiedz 53

  Trybunał chciałby wydawać wyroki we własnej sprawie? To żenujące, nawet jak standardy państwa zarządzanego przez 8 lat przez PO-wców.

 • PrawieSprawiedliwy(2015-12-02 20:41) Odpowiedz 33

  W kwestii formalnej - to TK ma jeszcze jakąś moc sprawczą że "zdecyduje"? Jak pokazuje nasza rzeczywistość to decyzja leży gdzie indziej i tam nawet lokator pałacu je odbiera...ciekawe - przysięga tych dubletów będzie jeszcze dzisiaj odebrana czy dopiero jutro gdzieś w godzinach przedrannych?

 • T1000(2015-12-02 22:53) Odpowiedz 26

  To początek rychłego politycznego końca kaczyńskiego i dudy

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama