Tylko jeden z kandydatów na sędziów TK zgłoszonych przez PiS specjalizuje się w prawie konstytucyjnym. Są za to wśród nich prawnicy związani ze SKOK-ami oraz eksperci od katastrofy smoleńskiej.

Henryk Cioch to były senator PiS z Lublina i profesor na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Specjalizuje się w prawie cywilnym, a zwłaszcza w prawie rzeczowym, spółdzielczym i fundacyjnym. W Senacie blisko współpracował ze współzałożycielem SKOK-ów Grzegorzem Biereckim (razem zasiadali m.in. w komisji budżetu i finansów publicznych, był także doradcą zarządu Kasy Krajowej SKOK). Dziś jest członkiem rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego, spółki, w której Bierecki jest wspólnikiem. Cioch ukończył też aplikację sądową, a od 1997 r. wykonuje zawód adwokata. Działa w Ruchu Społecznym im. Lecha Kaczyńskiego. Był członkiem PZPR.

Ze spółką Biereckiego związany jest także prof. Lech Morawski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pełni bowiem funkcję redaktora naczelnego kwartalnika "Prawo i Więź", którego wydawcą jest właśnie Społeczny Instytut Naukowy. Naukowo zajmuje się przede wszystkim teorią i filozofią prawa. Z opisu jego sylwetki na stronie Sejmie wynika, że był bliskim współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego (brał udział w organizowanych przez niego konferencjach i sympozjach naukowych). Był również członkiem komitetu naukowego konferencji smoleńskich w latach 2013-14, podczas których naukowcy (m.in. związani z parlamentarnym zespołem Antoniego Macierewicza) analizowali, czy w Smoleńsku doszło do zamachu. W podsumowującym je dokumencie stwierdzono, że na pokładzie TU-154 doszło do serii eksplozji, zaś "rosyjska ekipa kontrolująca miejsce katastrofy dołożyła starań, aby uwiarygodnić hipotezę MAK/Millera".

Kolejnym ekspertem konferencji smoleńskich, który kandyduje z ramienia PiS do trybunału, jest Mariusz Muszyński, prof. UKSW. Naukowo zajmuje się m.in. prawem międzynarodowym publicznym oraz polskim i niemieckim prawem konstytucyjnym. W przeszłości pracował na stanowiskach związanych z obsługą prawną w MSZ, a także był kierownikiem działu prawnego w Ambasadzie RP w Berlinie. Był też przewodniczącym zarządu fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Na konferencjach smoleńskich wykłady wygłaszał również adwokat Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik kilkudziesięciu członków rodzin ofiar katastrofy TU-154, w tym Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS w okręgu piotrkowskim. Jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi.

Ostatnią kandydatką jest Julia Przyłębska, sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, przewodnicząca Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Przez blisko 10 lat pracowała w służbie dyplomatycznej - w Ambasadzie RP w Berlinie i w Kolonii.