statystyki

Duda spotkał się z klubami ws. sytuacji wokół TK. "Prezydent próbuje szukać rozwiązania, które byłoby kompromisowe"

01.12.2015, 18:23; Aktualizacja: 01.12.2015, 18:41
 Szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim

Szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckimźródło: PAP

W trwającym ok. godzinę spotkaniu w Pałacu Prezydenckim dotyczącym sytuacji wokół TK wzięli udział szefowie klubów parlamentarnych: PiS - Ryszard Terlecki, PO - Sławomir Neumann, Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Nowoczesna - Ryszard Petru, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Sejmu Marek Kuchciński a także prezes TK Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat.

Reklama


Reklama


Sadurska na briefingu prasowym po spotkaniu podkreśliła, że w Polsce ma obecnie miejsce nie tylko spór polityczny, ale i prawny wokół Trybunału Konstytucyjnego. Minister powiedziała, że prezydent zorganizował spotkanie z uwagi na "sytuację, jaka jest wokół TK, a szczególnie jeśli chodzi o wybór sędziów". "Jedne ekspertyzy wskazują na to, że sędziowie wybrani w dniu 8 października, (że) ich wybór jest nieważny, inne mówią zupełnie co innego, natomiast to powoduje wielki chaos" - mówiła.

Prezydent - powiedziała szefowa jego kancelarii - zapoznał się z opiniami szefów klubów, a także ze stanowiskiem marszałka Sejmu, i analizując różne ekspertyzy prawne, dokona rzetelnej oceny obecnej sytuacji. "Spotkanie było bardzo dobre" - oceniła.

Szef klubu PO Sławomir Neumann po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego powiedział, że spotkanie u prezydenta Dudy ws. TK zakończyło się bez rozstrzygnięć. Podkreślił, że PO proponuje, by z decyzjami dotyczącymi Trybunału poczekać do orzeczeń TK w dniu 3 i 9 grudnia. "Propozycję, którą złożyła PO i którą w tej dyskusji poparli inni przedstawiciele opozycji, by poczekać z rozstrzygnięciami do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które będą - pierwsze 3 grudnia, a drugie 9 grudnia. Wtedy mając wyjaśnioną sytuację prawną, podjąć kolejne decyzje" - dodał. "Myślę, że prezydent ma świadomość dużego problemu prawnego i próbuje szukać rozwiązania, które byłoby kompromisowe. Tutaj niestety narzędzia leżą w rękach PiS" - powiedział szef klubu PO.

Przewodniczący klubu Nowoczesna Ryszard Petru powiedział, że na miejscu prezydenta apelowałby do PiS o to, by dać TK czas na rozstrzygnięcie zgodności ustaw o Trybunale z konstytucją. Dodał, że zwrócił się do marszałka Sejmu, by poczekać ze zgłaszaniem kandydatów na sędziów do grudniowych orzeczeń TK. Lider Nowoczesnej powiedział dziennikarzom, że wtorkowe spotkanie z prezydentem Dudą nie przyniosło rozwiązania problemu. Pokazało jednak - ocenił - że "prezydent wie, że dla niego sytuacja związana z TK jest ewidentnie niekomfortowa". Petru zaznaczył, że opinie prawne o sytuacji TK są różne i dlatego "jest ważne, by prezydent był tym, który pomaga rozstrzygnąć to w sposób umiarkowany, bez napięcia".

Szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że obecni na spotkaniu prezesi Trybunału - Andrzej Rzepliński i Stanisław Biernat powiedzieli, że "ani prezes, ani wiceprezes, ani pan sędzia Tuleja nie będą orzekać w dniu 3 grudnia, będzie skład pięcioosobowy".

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza najlepiej z wyborem sędziów jest wstrzymać się do czasu wydania przez TK dwóch orzeczeń z 3 i 9 grudnia. "Potem najlepiej, jakby prezydent wyszedł z inicjatywą ustawodawczą, która daje szanse na uporządkowanie tego zamieszania wokół TK, można by było wtedy pięciu sędziów powołać w konsensusie i umowie dżentelmeńskiej pomiędzy poszczególnymi klubami parlamentarnymi" - powiedział. Poinformował, że zwrócił się z apelem, żeby Trybunał do czasu wyjaśnienia tej sprawy, nie orzekał w innych kwestiach, tylko wyjaśnił kwestie związane z funkcjonowaniem Trybunału. Wyraził nadzieję, że będzie decyzja prezydenta np. apel do Sejmu, żeby powstrzymał się od wyboru nowych sędziów.

Przewodniczący klubu Ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz poinformował, że jego klub nie zgłosi kandydatów na stanowisko sędziego TK; nie wyklucza poparcia kandydatów PiS. Jak ocenił, mamy obecnie w Polsce do czynienia z "patem partiokratycznym" między PO i PiS. Zapowiedział, że jego klub w przyszłości będzie zmierzać do "reorganizacji, o ile nie do likwidacji Trybunału Konstytucyjnego". Jak ocenił, to Sąd Najwyższy - tak jak w Stanach Zjednoczonych - powinien decydować o zgodności ustaw z konstytucją.

"Cała ta sytuacja związana z Trybunałem, biorąc pod uwagę wcześniejszy zamach, jakiego na Trybunał dokonała Platforma, jest nieprzyjemna. Upewnia nas to w koncepcji walki o nowy ustrój państwa, o państwo obywatelskie" - powiedział Kukiz

Według szefa gabinetu prezydenta Adama Kwiatkowskiego goście wyrazili wdzięczność prezydentowi za inicjatywę spotkania, podczas którego mogli rozmawiać o różnych scenariuszach rozwiązania problemu. Zaznaczył, że prezydent mówił podczas kampanii wyborczej, że będzie dyskutował i że Pałac Prezydencki będzie forum do dyskusji, na którym różne strony sporów będą mogły artykułować swoje racje.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Valdemort(2015-12-01 21:16) Odpowiedz 32

  rura zmiękła, jak impeachment się kłania - nie bój żaby, wpadek będzie co nie miara, fajfusie prezesa

 • a(2015-12-01 19:47) Odpowiedz 25

  Jakie kompromisy, PO z PSL uprawiało politykę tyranistyczną

 • Inspektor(2015-12-02 01:00) Odpowiedz 20

  ...I co POmyleńcy ,wczoraj Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

 • Warsz(2015-12-01 23:42) Odpowiedz 10

  Chcecie wiedzieć jak będzie Z 5-CIOMA SĘDZIAMI Trybunału Konstytucyjnego? Będzie tak: Większość sejmowa jutro (3.XII) wybierze 5 osób do uzupełnienia składu TK – razem będzie już 10 osób (poprzednio stary Sejm wybrał 3 +2). Prezydent przyjmie ślubowanie wybranych 5 osób, które automatycznie po ślubowaniu staną się sędziami Trybunału, czyli 3.XII. Nawet jeżeli Trybunał wyda orzeczenie (4.XII), że poprzednio były wybrane osoby (3+2) zgodnie z Konstytucją, to i tak te osoby NIE ZOSTANĄ sędziami TK, ponieważ już wcześniej (3.XII po południu albo wieczorem) ślubowanie złożyło 5 INNYCH OSÓB! Potwierdzi to orzeczenie Trybunału z dnia następnego – 4.XII, a orzeczenie to będzie obowiązywało OD DNIA OGŁOSZENIA (nie wcześniej niż 4.XII), a nie od dnia POPRZEDNIEGO – 3.XII > PRAWO NIE MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ! I to właśnie będzie koniec zabawy POmywaków w politykę w myśl przysłowia: „Jeżeli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz”! Główna zasada Trybunału: "Istnieje domniemanie zgodności z Konstytucją uchwalonego i wprowadzonego w życie aktu prawnego dopóty, dopóki Trybunał nie stwierdzi niezgodności tego aktu z Konstytucją". Takie orzeczenie Trybunału obowiązuje od dnia OGŁOSZENIA, a nie od dnia obowiązywania zakwestionowanego aktu prawnego. Dzięki takiej "wykładni" akt prawny niezgodny z Konstytucją jest z nią zgodny od dnia wejścia w życie do dnia ogłoszenia orzeczenia Trybunału. Przykładów zgodności z Konstytucją aktów prawnych, które jednak okazują się niezgodne z Konstytucją jest całe multum! Oto niektóre przykłady działania Trybunału „w interesie obywateli”: Wstrzymał lustrację sędziów i kadry wyższych uczelni. Wstrzymał wykup mieszkań za symboliczną złotówkę. Stwierdził, że kobiety i mężczyźni mają pracować do 67 roku życia. Usankcjonował złodziejstwo dokonane na OFE. W grudniu 2012 zaklepał złodziejską „waloryzację kwotową” emerytur uchwaloną 13 stycznia 2012 r. Teraz może odwołać Prezydenta, a nawet jak oświadczył w 2011 r. Prezes Trybunału ten Trybunał może zdelegalizować partię polityczną. A jutro lub pojutrze zechce zdelegalizować obywateli! Takich opinii dorobił się Trybunał swoją „pracą”. Aby takim przypadkom zapobiec w przyszłości, proponuję: PODSTAWOWĄ ZASADĄ KONSTYTUCYJNĄ powinno być to, iż ŻADEN akt prawny nie wejdzie w życie, dopóki Trybunał Konstytucyjny nie uzna go za zgodny z Konstytucją! Dopiero wtedy będziemy żyć w państwie prawa!

 • cd(2015-12-01 22:03) Odpowiedz 01

  Trybunał Konstytucyjny w obecnej formie jest zbędną Instytucją pasożytniczą manipulującą Władzą i Prawem-należy pilnie ZLIKWIDOWAĆ GO. Funkcję Trybunału powinna przejąć specjalnie utworzona Izba Konstytucyjna Sądu Najwyższego z obowiązkiem kontroli wszystkich ustaw i uchwał Sejmu, Senatu oraz Dekretów Prezydenta, którego należy Konstytucyjnie wyposażyć w takie prawo.

 • Pijarowe zagranie PIS-owczyków (2015-12-01 22:39) Odpowiedz 00

  Prezydent pochyli się nad problemem ... powiadają kancelaryjne KŁAPAKI Jest takie polskie przysłowie: "CZEKAJ TATKA LATKA, A KOBYŁĘ WILCY ZJEDZĄ"

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama