Od 30 listopada rzecznicy patentowi występować mogą przed Sądem Najwyższym. To wynik wchodzącej częściowo w życie III transzy deregulacyjnej.

Chodzi o ustawę o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz. U. z 2015 r. poz. 1505). Opisywany akt zmienia m.in. art. 87 [1] kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego nowym brzmieniem w postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązywać ma zastępstwo stron nie tylko przez adwokatów lub radców prawnych. W sprawach własności przemysłowej reprezentować ich będą mogli bowiem również rzecznicy patentowi. Zastępstwo to dotyczyć ma także czynności procesowych związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym, podejmowanych przed sądem niższej instancji.

Ustawa deregulacyjna wprowadza też obniżony koszt aplikacji rzecznikowskiej. Wysokość opłaty rocznej za aplikację nie będzie mogła być bowiem wyższa niż dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym. Dotychczas wynosiła ona natomiast trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym .

Dzięki zmianom zwiększy się również częstotliwość naboru na aplikację. Nabór na nią ma być prowadzony bowiem raz w roku (a nie, jak obecnie, raz na trzy lata).
Zmiany wchodzące 30 listopada poszerzają też kompetencje adwokatów i radców, którzy zyskują uprawnienie do występowania przed Urzędem Patentowym RP w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony znaków towarowych.