statystyki

Przepisy o zamówieniach publicznych do ponownych uzgodnień

autor: Sławomir Wikariak30.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 30.11.2015, 08:50
Do zinformatyzowania przetargów mobilizują unijne przepisy

Do zinformatyzowania przetargów mobilizują unijne przepisyźródło: ShutterStock

Przyjęty przez poprzedni rząd projekt ustawy – Prawo zamówień publicznych nie zostanie wniesiony do Sejmu, a przynajmniej nie w obecnym kształcie. Nowy rząd cofnął go do uzgodnień międzyresortowych – dowiedział się DGP.

Projekt przyjęto na przedostatnim posiedzeniu Rady Ministrów kierowanej jeszcze przez premier Ewę Kopacz. Wzbudziło to powszechne zdumienie, gdyż wiadomo było, że decyzję o tym, czy zostanie skierowany do Sejmu, podejmie już nowy rząd. Gdyby jednak nie został formalnie przyjęty, Urząd Zamówień Publicznych nie mógłby się starać od dofinansowanie ze środków europejskich budowy systemu e-Zamówienia. Tymczasem musi on zostać stworzony do 2018 r., bo wówczas zgodnie z unijnym prawem przetargi muszą w pełni przejść do internetu. Koszt budowy systemu (ponad 67,5 mln zł) przekracza kilkukrotnie roczny budżet UZP.

W pierwszym konkursie na dofinansowanie projekt UZP – choć doskonale oceniony – przepadł właśnie z powodu braku gotowości legislacyjnej, czyli braku zatwierdzonego projektu nowej ustawy. Po przyjęciu go przez Radę Ministrów UZP planował wystartować w nowym konkursie o dofinansowanie. Teraz jednak rząd premier Beaty Szydło zdecydował o cofnięciu projektu do ponownych uzgodnień międzyresortowych.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane