statystyki

Roszczenia byłych przedsiębiorców mają krótszy termin przedawnienia

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk17.11.2015, 10:05; Aktualizacja: 17.11.2015, 10:26

Zawarłam umowę spółki cywilnej, ze wspólnikiem postanowiliśmy, że każde z nas będzie uczestniczyć w 50 proc. w zyskach. Po kilku latach wypowiedziałam udział w spółce oraz wezwałam do wypłacenia mi 50 proc. wartości wspólnego majątku. Wspólnik ze względu na zadłużenie odmówił wypłaty. Kiedy po upływie 3,5 roku chciałam wnieść pozew, dowiedziałam się, że moje roszczenie się przedawniło. Czy rzeczywiście, skoro od kilku lat już nie jestem przedsiębiorcą?

Reklama


Ekspert radzi

Zgodnie z art. 118 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121; dalej: k.c.), jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. W sprawie znajdzie więc zastosowanie trzyletni okres przedawnienia. Fakt, że osoba występująca o rozliczenie aktualnie nie ma już statusu przedsiębiorcy, nie ma znaczenia. Roszczenie o wypłacenie występującemu wspólnikowi odpowiedniej wartości zgromadzonego przez podmiot majątku ma bowiem związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane