statystyki

TK nie ograniczy uboju rytualnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.11.2015, 07:23; Aktualizacja: 13.11.2015, 08:46
Prawo

Do TK trafiły aż cztery sprawy dotyczące przepisów zakazujących dokonywania uboju rytualnego.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzy wniosku rzecznika praw obywatelskich o zbadanie przepisów dotyczących uboju rytualnego. Ten chciał, aby TK wprost rozstrzygnął, czy powinien on być dopuszczalny także, gdy mięso przeznaczone jest na eksport.

Do TK trafiły aż cztery sprawy dotyczące przepisów zakazujących dokonywania uboju rytualnego. Najpierw zostały one zaskarżone przez prokuratora generalnego, później przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Sąd Rejonowy w Białymstoku oraz właśnie RPO. Prof. Irena Lipowicz, która wówczas pełniła tę funkcję, podnosiła, że zakaz poddawania zwierząt szczególnym sposobom uboju na wyłączne potrzeby lokalnych wspólnot religijnych jest niezgodny z konstytucyjnie zagwarantowaną wolnością religii. Równocześnie jednak podkreślała, że z ochrony ustawy zasadniczej nie może korzystać ubój rytualny dokonywany w celach handlowych, na skalę masową.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane