statystyki

SN: Zwrot kosztów, tylko gdy sąd oczywiście naruszy prawo

autor: Michał Culepa13.11.2015, 16:00
Zgodnie z tym przepisem sąd ma zwrócić z urzędu stronie całą uiszczoną opłatę od: apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej – w razie uwzględnienia środka zaskarżenia z powodu oczywistego naruszenia prawa i stwierdzenia tego naruszenia przez sąd odwoławczy lub Sąd Najwyższy.

Zgodnie z tym przepisem sąd ma zwrócić z urzędu stronie całą uiszczoną opłatę od: apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej – w razie uwzględnienia środka zaskarżenia z powodu oczywistego naruszenia prawa i stwierdzenia tego naruszenia przez sąd odwoławczy lub Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Nie każde uchylenie wyroku przez Sąd Najwyższy jest spowodowane rażącym naruszeniem przepisów – przypomniał tenże sąd.

Przed laty w jednym z wrocławskich klubów, prowadzonym przez spółkę A., doszło do bójki. Ciężko pobity i pchnięty nożem został student. Personel klubu nie zareagował, nie udzielił mu pierwszej pomocy ani nie wezwał karetki. W wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego u ofiary pobicia doszło do trwałego niedowładu nóg.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • smiać się czy płakać o to jest pytanie(2015-11-15 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  W Polsce nwy aczelną zasadą jest ,że Sądy a właściwie Sędziowie to są tzw Święte Krowy jak w Indiach.
  Przez 25 lat tzw demokracji Sądy ustanowiły dla siebie tak wygodne prawo ,że za nic nie odpowiadają.
  Sąd Najwyższy wydaje wyroki różne w tożsamych sprawach tak jak w przypadku wznowienia postepowania na skutek orzeczenia TK o niezgodności z Konstytucją i odroczenia tego orzeczenia.Ustawa kodeks postepowania cywilnego wprost określa,że można żądać wznowienia w przypadku orzeczenia o niezgodności z Konstytucja aktu normatywnego.Nic nie wspomina ani przepi art.190 ust.4 ani też kpc o tzw odroczeniu wykonania tylko o momencie uznania za niezgodny.Prosze zobaczć jak wyglada w tym względzie orzecznictwo SN jeden orzeka tak inny siak.
  Po co ten Sąd Najwyższy ktory sam nie szanuje siebie.Nie chcę tu przytaczać innych przykladów choć są ich tysiące z różnych dziedzin prawa.W przypadku zaś zwrócenia się o zwrot chociażby kosztów sądowych po uchylenia bzdurnego orzeczenia przez Sąd wyższej instancji jak ten nie orzeknie ,że jego wydanie nastapiło za naruszeniem prawa ,a nie orzeknie bo jak koledze robić żle to nie wypada to nie uzyskacie ani grosza zwrotu.
  Ustawa zaś mówi ,że przegrywający pokrywa koszty procesu ,ale Sąd przegrać nie może.Takie sobie Sędziowie ustanowili dla siebie prawa!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane