statystyki

Prawo budowlane: Właściciel powinien móc zablokować ekspertyzę nieruchomości

autor: Anna Krzyżanowska10.11.2015, 08:26; Aktualizacja: 10.11.2015, 09:10
budowa, dom, nieruchomości

Nawet w samym NSA wyodrębniły się dwa stanowiska na ten temat.źródło: ShutterStock

Czy właściciel budynku powinien mieć możliwość zakwestionowania postanowienia nakazującego wykonanie ekspertyzy jego nieruchomości? Organ podejmuje taką decyzję, gdy stwierdzi, że obiekt jest w złym stanie technicznym. W ocenie rzecznika praw obywatelskich (RPO) nakaz przeprowadzania badania powinien być jednak poddawany kontroli instancyjnej. To minimalizowałoby ryzyko obciążania właścicieli kosztownym obowiązkiem bez należytego uzasadnienia. Tego stanowiska nie podzielają jednak wszystkie sądy administracyjne. Dlatego dr Adam Bodnar (RPO) wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego, by w poszerzonym składzie dokonał wykładni art. 62 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm. – dalej pr. bud.).

Zgodnie z nim właściwy organ – w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu lub jego części, mogącego spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska – nakazuje przeprowadzenie kontroli, a także może żądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego. I o ile zaskarżenie decyzji w sprawie przeprowadzenia kontroli nie jest przez nikogo kwestionowane, o tyle możliwość złożenia zażalenia na postanowienie w sprawie wykonania ekspertyzy nie jest oczywista. Przepisy wprost nie wskazują bowiem takiej możliwości.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2015-11-10 16:11) Zgłoś naruszenie 00

    Biegli,rzeczoznawcy też się mylą powinna być furtka prawna na możliwość odwołania ,do nadzoru budowlanego,sądu np. w załączeniu przedstawiając ekspertyzę własnego z upr. państwowymi w branży, wyższymi niż sąd wziął za grosze, do rozprawy. Były bardzo kompromitujące sąd ekspertyzy i wnioski, a później w oparciu o nie wyroki(info media) . Sąd brał b. tanich i płacił na siłę grosze ,co tylko nieudaczne płotki w branży (często bez uprawnień państwowych jako rzeczoznawcy w branży) za to chciały pracować (płacił wg Rozp.MS przez lata stawkę śmieszną za godz. ,gdzie dobra sprzątaczka w firmie korp. zarabiała więcej, ponadto sąd takiemu mówił że ma jeździć PKS,PKP,MZK na rozprawę z aktami, nie autem własnym czy taryfą .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane