statystyki

Wypełnienie drzwi w kształcie plastra miodu bez patentu

10.11.2015, 09:46; Aktualizacja: 10.11.2015, 10:15

TEZA: Niemożliwe jest zarejestrowanie na terenie Unii Europejskiej wzoru, jeżeli całościowe wrażenie, jakie wywołuje chociażby na jednej z grup potencjalnych odbiorców, jest takie samo jak w przypadku wzoru już zarejestrowanego. I nie ma znaczenia, że wcześniejszy wzór został zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych ani że inne grupy odbiorców mogłyby dostrzec odróżniający charakter.

Sprawa T 251/14 (Promarc Technics s.c. Tomasz Pokrywa Rafał Natorski z siedzibą w Zabierzowie przeciw Urzędowi Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego), WYROK SĄDU UNII EUROPEJSKIEJ z 15 października 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

We wrześniu 2009 r. polska spółka Promarc Technics Tomasz Pokrywa Rafał Natorski zgłosiła do rejestracji w Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) wzór wypełnienia drzwi typu plaster miodu. Wzór został zarejestrowany i opublikowany w Biuletynie Wzorów Wspólnotowych. W lipcu 2011 r. inna polska spółka Petrycki i Sorys wystąpiła o unieważnienie tego wzoru, twierdząc, że nie ma cech nowości i indywidualnego charakteru w rozumieniu art. 5 par. 1 ust. b oraz art. 6 par. 1 ust. b rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych (Dz.Urz. UE z 2002 r. L 3, s. 1). Przedstawiła przy tym opis patentu nr 4247237 „Wypełnienie o strukturze plastra miodu” z 1981 r. z bazy danych Urzędu Patentowego USA.

Wydział Unieważnień OHIM uwzględnił wniosek, wskazując, że wzór jest pozbawiony indywidualnego charakteru. Firma Promarc Technics złożyła odwołanie, ale nie zostało uwzględnione. Izba Odwoławcza OHIM zaznaczyła, że wyciąg dotyczący amerykańskiego patentu stanowi dowód na jego publiczne udostępnienie przed datą dokonania zgłoszenia. W związku z tym unieważniła wzór.

Firma skierowała sprawę do Sądu UE.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane