statystyki

Sąd nie powinien zmieniać uzgodnień z prokuratorem

autor: Piotr Szymaniak06.11.2015, 07:22; Aktualizacja: 06.11.2015, 08:11
Zdaniem RPO sąd I instancji, rozpatrując wniosek złożony w trybie konsensualnym, może albo uwzględnić wszystkie elementy ugody prokuratora z oskarżonym, albo nie uwzględniać wniosku i wydać wyrok podczas rozprawy.

Zdaniem RPO sąd I instancji, rozpatrując wniosek złożony w trybie konsensualnym, może albo uwzględnić wszystkie elementy ugody prokuratora z oskarżonym, albo nie uwzględniać wniosku i wydać wyrok podczas rozprawy.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich wniósł kasację do Sądu Najwyższego od wyroku skazującego złodzieja, któremu sąd rozszerzył kwalifikację prawną czynu. Sprawa dotyczyła kradzieży portfela, w którym jednakże nie było pieniędzy. Był za to dowód osobisty, którego kradzież stanowi przestępstwo z art. 175 par. 1 kodeksu karnego.

Sprawca przyznał się do winy, uzgodnił z prokuratorem karę – sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat oraz 200 zł grzywny. Gdy jednak wniosek o dobrowolne poddanie się karze na uzgodnionych warunkach trafił do sądu, ten stwierdził, że czyn stanowił również przestępstwo z art. 13 par. 2 w związku z art. 278 (nieudolne usiłowanie kradzieży), i w związku z art. 11 k.k. wymierzył mu karę za czyn surowszy. Sąd II instancji nie uwzględnił apelacji oskarżonego.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane