statystyki

Powtórne złożenie wadliwego wniosku to nadużycie

autor: Anna Krzyżanowska05.11.2015, 07:35; Aktualizacja: 05.11.2015, 08:52
prawo

prawoTK stwierdził, że „nie ma sensu odnosić się do kretyńskich wywodów tego urzędnika zawartych w uzasadnieniu”źródło: ShutterStock

Ponowne ogólnikowe, a przy tym nieudokumentowane oświadczenie niepozwalające ustalić rzeczywistej sytuacji majątkowej, finansowej i rodzinnej skarżącego stanowi nadużycie prawa procesowego do przyznania pomocy prawnej. Nie daje bowiem podstaw do oceny zdolności płatniczych wnioskodawcy.

W konsekwencji rozpoznanie wniosku o przyznanie pełnomocnika z urzędu staje się zbędne w rozumieniu art. 249a prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) i powinno skończyć się umorzeniem. Do takich konkluzji doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który po raz kolejny rozpoznawał wniosek TK o przyznanie prawa pomocy. Mężczyzna już dwukrotnie występował o przyznanie mu prawnika z urzędu. Niestety, zarówno wypowiadający się w jego sprawie referendarz sądowy WSA, jak i NSA odmówili mu przydzielenia pełnomocnika opłacanego przez Skarb Państwa.

Powód? Sposób wypełniania wniosku. TK wskazał w nim na „brak środków na opłacenie kosztów sądowych i pełnomocnika”, „brak dochodów”, „brak oszczędności”, „brak osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym”, „brak prowadzenia własnego gospodarstwa domowego”, „brak majątku”, „brak miejsca pobytu stałego lub czasowego”. Podał także, że korzysta z ofiarności innych. Poproszony o uzupełnienie i uwiarygodnienie danych z formularza i przedłożenie aktualnych oświadczeń i dokumentów źródłowych wskazał m.in., że z uwagi na brak dochodów nie składał zeznań podatkowych, nie ma także rachunku bankowego i nie jest w stanie podać kosztów swojego koniecznego utrzymania ponoszonych przez rodzinę, która zapewnia mu potrzebne dobra.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane