statystyki

Dotacja na pensję kuratora po zmianie przepisów

autor: Michalina Topolewska02.11.2015, 07:31; Aktualizacja: 02.11.2015, 10:32

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podziela stanowisko resortu finansów w zakresie pokrywania z budżetu państwa kosztów wynagrodzenia za sprawowanie opieki, ale zapowiada korzystną dla gmin zmianę prawa.

Tak wynika z udzielonej DGP odpowiedzi w sprawie problemów samorządów, które wypłacają przewidziane w art. 53a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.) wynagrodzenie za sprawowanie opieki.

Jest ono ustanawiane przez sąd i co do zasady powinno być finansowane z dochodu osoby, która ma opiekuna. Jeżeli nie jest to możliwe, gratyfikacja jest pokrywana ze środków publicznych. Jednak jak wskazuje resort finansów, pieniądze z dotacji budżetowej mogą być przeznaczone wyłącznie na wypłacenie wynagrodzenia opiekunowi prawnemu osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej. Natomiast pensję dla kuratora osoby częściowo pozbawionej swoich praw gmina finansuje ze swoich środków. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się samorządy, które powołują się na korzystne dla nich wyroki Sądu Najwyższego, wskazującego, że w przypadku kurateli należy stosować te same przepisy, co przy opiece prawnej.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane