statystyki

Tomczak nie odpowie za zniszczenie rzeźby papieża? Sprawa przedawni się w grudniu

autor: Piotr Szymaniak26.10.2015, 07:23; Aktualizacja: 26.10.2015, 10:19
prawo, sąd

Sprawa wydawała się ewidentna: sprawca od początku był znany, nie brakowało świadków, a sam poseł nie wypierał się swojego czynu, choć interpretował go inaczej niż prokuraturaźródło: ShutterStock

Pod koniec grudnia definitywnie przedawni się sprawa posła LPR, który 15 lat temu uszkodził w warszawskiej Zachęcie kontrowersyjne dzieło.

Chodzi o rzeźbę włoskiego artysty Maurizio Cattelana „La Nona Ora” (Dziewiąta godzina), przedstawiającą postać Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Część katolików uznała ją za obrażającą uczucia religijne. W ramach protestu 21 grudnia 2000 r. ówczesny poseł Ligi Polskich Rodzin Witold Tomczak, w obecności świadków, usunął głaz z figury papieża, co spowodowało uszkodzenia rzeźby.

Sprawa wydawała się ewidentna: sprawca od początku był znany, nie brakowało świadków, a sam poseł nie wypierał się swojego czynu, choć interpretował go inaczej niż prokuratura. Ta zakwalifikowała czyn jako przestępstwo z art. 288 par. 1 kodeksu karnego, czyli uszkodzenie rzeczy. Jednak akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia dopiero po 9 latach – 29 stycznia 2010 r. W tym czasie prokurator, która wszczęła sprawę, zdążyła już przejść w stan spoczynku, podobnie jak jej następczyni, która doprowadziła do wniesienia aktu oskarżenia. Dziś sprawą zajmuje się już trzeci śledczy, ale do wyroku daleko. Dlaczego?

Immunitet i absencja


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane