Tym razem skargę do trybunału w Strasburgu skierował pełnomocnik rodziny uchodźców z Czeczeni. W ocenie skarżących byli oni bezprawnie przetrzymywani w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie.

Sprawa dotyczy rodziny z Czeczenii, która złożyła do polskiego Urzędu do Spraw Cudzoziemców wniosek o nadanie statusu uchodźcy. Spotkali się jednak z odmową. W konsekwencji cała rodzina wyjechała do Niemiec. A podczas pobytu za granicą urodziło się im kolejne dziecko. W styczniu 2014 r. matka wraz z dziećmi zostali przekazani do Polski i umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie w oczekiwaniu na wydalenie.

Jednak w międzyczasie, wojewoda stwierdził, że dziecko urodzone w Niemczech przebywa w Polsce legalnie. A szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wstrzymał wykonanie swojej wcześniejszej decyzji o wydaleniu całej rodziny. Czeczeni zostali zwolnieni jednak z ośrodka, dopiero pod koniec czerwca 2014 r.

Stąd decyzja o złożeniu skargi do trybunału. Zarzucono w niej naruszenie art. 5 ust. 1 konwencji o ochronie praw człowieka, poprzez bezprawne pozbawienie wolności całej rodziny, w sytuacji, gdy została wydana decyzja o wstrzymaniu wydalenia.

W skardze zarzucono także polskim władzom naruszenie art. 5 ust. 4 konwencji poprzez niezapewnienie urodzonemu w Niemczech dziecku skutecznej kontroli sądowej w zakresie pozbawienia go wolności.

PS/źródło: HFPC