statystyki

Kiedy ustępujący wspólnik spółki cywilnej musi się zgodzić na następcę

autor: Leszek Jaworski06.10.2015, 08:35; Aktualizacja: 06.10.2015, 09:24
Zmiana składu osobowego spółki polegająca na wstąpieniu do spółki nowego wspólnika możliwa jest jedynie przez zmianę lub zawarcie nowej umowy spółki.

Zmiana składu osobowego spółki polegająca na wstąpieniu do spółki nowego wspólnika możliwa jest jedynie przez zmianę lub zawarcie nowej umowy spółki.źródło: ShutterStock

Prowadziłam ze wspólnikiem firmę w formie spółki cywilnej. Ten po wystąpieniu ze spółki złożył wniosek o wykreślenie z rejestru numeru REGON. Spółka kontynuuje działalność, gdyż przystąpiła do niej inna osoba. Poprzedni wspólnik nie wypowiedział się co do tego, czy wyraża na to zgodę. Czy jest możliwe przywrócenie numeru REGON?

Reklama


Nie jest możliwe przywrócenie numeru identyfikacyjnego REGON, ponieważ nie zachowano w tym przypadku ciągłości istnienia spółki. Udział wspólnika został wypowiedziany w sposób skuteczny. Jednocześnie nieskuteczne było przyjęcie nowego wspólnika. W tej sprawie nie została podjęta uchwała o przyjęciu nowego wspólnika przez dotychczasowych udziałowców. Jeżeli więc spółka, której dotyczył wykreślony numer REGON, była spółką dwuosobową, z dniem złożenia wniosku o wykreślenie z rejestru numeru REGON doszło do jej rozwiązania. W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 9 lutego 2015 r. (sygn. akt VI SA/Wa 405/14).


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama