statystyki

Prokurator Zalewski się myli

autor: Piotr Kruszyński, Marcin Warchoł02.10.2015, 00:00
prof. dr hab. Piotr Kruszyński/ fot. ze strony kruszynscy.com

prof. dr hab. Piotr Kruszyński/ fot. ze strony kruszynscy.comźródło: Materiały Prasowe

Nie ma demokratycznego procesu karnego bez sędziego ds. postępowania przygotowawczego - piszą prof. Piotr Kruszyński i dr Marcin Warchoł.

Prokurator Edward Zalewski w wywiadzie opublikowanym dwa tygodnie temu („Niezależność prokuratury jest zagrożona”, Prawnik z 18 września 2015 r.) powiedział, że jest „całkowicie przeciwny” wprowadzeniu sędziego ds. postępowania przygotowawczego, gdyż „to pomieszanie ról” i w „Europie się od tego odchodzi”, a ponadto wskazał, że trzeba się na coś zdecydować: albo proces kontradyktoryjny, albo sędzia do spraw postępowania przygotowawczego. W opinii tej znalazły się dwa nieprawdziwe stwierdzenia.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Malcolm(2015-10-02 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    jakoś dziwnym trafem ciągle nie można oprzeć się wrażeniu, że wg powyższej koncepcji sądy i sędziowie w procesie karnym są i do orzekania i do kontroli i do gromadzenia materiału - to po kiego licha jest prokurator potrzebny w tym systemie?
    nie po to przypadkiem nowelizowano kpk, by sąd był od orzekania w procesie konradyktoryjnym a ściganie i gromadzenie należało do organów ścigania, którymi sądy nie są?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane