statystyki

Właściciel zabytku nie zawsze decyduje o swojej nieruchomości

autor: Szczepan Borowski24.09.2015, 09:38; Aktualizacja: 24.09.2015, 09:58
Kamienica

WSA stwierdził, że skarżący będąc posiadaczem zależnym nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, miał prawo wystąpienia do organu konserwatorskiego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na zmianę sposobu korzystania z części zabytkuźródło: ShutterStock

Aby więc ubiegać się o zmianę sposobu korzystania z lokalu w zabytkowym budynku, nie potrzeba umowy zawartej między właścicielem zabytku a najemcą lokalu.

TEZA Z przepisów nie wynika, aby zgoda właściciela zabytku stanowiła warunek dopuszczalności złożenia przez najemcę wniosku o zmianę sposobu korzystania z lokalu znajdującego się w budynku objętym ochroną konserwatorską.

STAN FAKTYCZNY Właściciel kawiarni prowadzonej w lokalu należącym do zarządu budynków komunalnych i objętym ochroną konserwatorską złożył wniosek do wojewódzkiego konserwatora o zmianę sposobu korzystania z lokalu poprzez rozszerzenie działalności o cukiernię, ograniczoną produkcję nalewek oraz palarnię kawy.

Organ uwzględnił prośbę, a następnie odmówił zarządowi budynków uchylenia swojej decyzji. Stwierdził, że rozszerzenie profilu kawiarni w niczym nie zagraża zabytkowi. Po rozpatrzeniu odwołania zarządu budynków minister kultury i dziedzictwa narodowego uchylił decyzję zezwalającą na zmianę sposobu korzystania z lokalu i umorzył postępowanie.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane