statystyki

Strasburscy sędziowie: Po 10 tys. euro dla skarżących - nielegalnych imigrantów

09.09.2015, 07:09; Aktualizacja: 09.09.2015, 07:11

Podczas gdy Europa dyskutuje nad losem azylantów i migrantów, Europejski Trybunał Praw Człowieka przypomniał o standardach, według których należy traktować przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Reklama


Trzech skarżących, obywateli Tunezji, we wrześniu 2011 r. próbowało opuścić drogą morską terytorium swojego kraju. Ich łódź została zatrzymana na morzu, a oni sami przewiezieni na wyspę Lampedusa i umieszczeni w ośrodku dla cudzoziemców. Jak twierdzą, warunki higieniczne panujące w placówce były bardzo złe. Brakowało drzwi pomiędzy toaletą i prysznicami, dostęp do wody był ograniczony. Ze względu na liczbę osadzonych zmuszeni byli spać na podłodze i nie mieli możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. Gdy w wyniku zamieszek w ośrodku wybuchł pożar, mężczyźni uciekli i dołączyli do protestujących w mieście migrantów (których liczbę szacowano na prawie dwa tysiące). Tam zostali zatrzymani przez policję, następnie przetransferowani do Palermo, skąd po czterech dniach oczekiwania na statku odesłano ich do kraju pochodzenia. W skardze (nr 16483/12) do trybunału Tunezyjczycy wskazywali na nieludzkie traktowanie, nielegalny areszt oraz kolektywne wydalenie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama