statystyki

Radcy prawni przeciw poszerzaniu uprawnień Prokuratorii Generalnej

autor: Anna Krzyżanowska04.09.2015, 07:26; Aktualizacja: 04.09.2015, 10:03
prawo, sąd, sprawiedliwość

Nowelizacja przyznaje jej jednak nową kompetencję, tj. przejmowanie – na polecenie premiera – zastępstwa procesowego niektórych państwowych osób prawnych za ich zgodąźródło: ShutterStock

Państwowe osoby prawne zajmujące się realizacją zadań publicznych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, nauki, oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego nie powinny być reprezentowane przez radców Prokuratorii Generalnej. Tak uważa Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych (OBSL).

 Projekt ustawy wprowadzający taką możliwość czeka właśnie na głosowanie w Senacie. Jego głównym celem jest odciążenie prokuratorii od spraw sądowych o niskiej istotności z punktu widzenia ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa.

Nowelizacja przyznaje jej jednak nową kompetencję, tj. przejmowanie – na polecenie premiera – zastępstwa procesowego niektórych państwowych osób prawnych za ich zgodą. Ma to pozwolić wykorzystać doświadczenie procesowe oraz wiedzę radców prokuratorii. W ocenie radców prawnych trudno jednak uznać powyższy argument za wystarczający. W opinii przypominają, że prokuratoria została utworzona w celu ochrony praw i interesów Skarbu Państwa, a ustawodawca świadomie zrezygnował z powierzania jej ochrony prawnej państwowych podmiotów. „Skoro państwowe osoby prawne tworzy się głównie po to, żeby przesunąć kompetencje w zakresie cywilnoprawnych stosunków gospodarczych z urzędników państwowych na rzecz specjalistów pełniących funkcje organów państwowych osób prawnych, to należy zachować w tej materii konsekwencję” – akcentuje ośrodek.

I dodaje, że skoro zapewnia się danym podmiotom autonomię, to należy utrzymywać ją w możliwie wszystkich dziedzinach funkcjonowania. Projektowana regulacja wprowadza natomiast istotne odstępstwo od powyższej zasady, i to bez należytego uzasadnienia.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Smt(2015-10-13 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się. Już teraz radcy Prokuratorii nierzadko narzekali, że zajmują się zbyt dużą ilością spraw- to po co dodawać im kolejne kategorie? Mało tego, radcy z jednej strony dobrze się specjalizują i mają spore doświadczenie z podobnych orzeczeń, ale z drugiej strony nie pracują z klientem i mają tendencję do spychania całej odpowiedzialności za przygotowanie sprawy na jednostkę. Coś za coś- każde z rozwiązań ma swoje minusy, ale wg mnie propozycje zmian są nieprzemyślane.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane