statystyki

Błąd w akcie urodzenia przedłuża sprawę spadkową

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.09.2015, 07:30; Aktualizacja: 04.09.2015, 08:14
emeryci-komputer-dokumenty

W ocenie USC katalog danych, które musiały się znaleźć w dokumencie w okresie obowiązywania dekretu, miał charakter zamknięty i nie zawierał wskazania dotyczącego wpisania więcej niż jednego imieniaźródło: ShutterStock

Urząd stanu cywilnego nie może odmówić wpisania do aktu urodzenia drugiego imienia. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Lidia W. zwróciła się do kierownika USC o uzupełnienie treści aktów urodzenia czterech osób (urodzonych w okresie od 1947 r. do 1955 r.) poprzez wpisanie drugiego imienia ich matki. Uzasadniała, że obecnie przed sądem toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej. W jej akcie urodzenia wskazano dwa imiona, natomiast w aktach urodzenia jej czterech synów jako imię matki wpisano jedno. Sąd prowadzący postępowanie spadkowe wezwał Lidię W. do uzupełnienia aktów urodzenia synów zmarłej z wpisanymi prawidłowo imionami spadkodawczyni.

Kierownik USC jednak odmówił wydania poprawionych dokumentów. Wskazał, że w czasie, w którym akty były sporządzane, obowiązywały zasady rejestracji określone dekretem. Zgodnie z nim należało wymienić z możliwie największą dokładnością m.in. imię każdego z rodziców. W ocenie USC katalog danych, które musiały się znaleźć w dokumencie w okresie obowiązywania dekretu, miał charakter zamknięty i nie zawierał wskazania dotyczącego wpisania więcej niż jednego imienia.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane