statystyki

Podczas upałów szczególnie trzeba zadbać o psa na uwięzi

autor: Maria Kuźniar02.09.2015, 08:57; Aktualizacja: 02.09.2015, 09:21
Właściciele zwierząt mają w stosunku do nich określone obowiązki i nie mogą ich traktować wedle własnego uznania.

Właściciele zwierząt mają w stosunku do nich określone obowiązki i nie mogą ich traktować wedle własnego uznania.źródło: ShutterStock

Pani Marta często odwiedza rodzinę na wsi. – Sąsiad mojej mamy ma duże podwórze, jest tam buda, a przy niej zaniedbany pies. Nie wchodziłam na teren, ale z daleka zwierzę wygląda na pozostawione same sobie. Kilka dni temu nie mogłam już wytrzymać – upał nie do wytrzymania, a pies trzymany na łańcuchu, obok żadnej miski z wodą. Próbowałam interweniować u gospodarza, ten jednak stwierdził w mało wybredny sposób, że to nie moja sprawa, a czworonóg ma się dobrze. Wydaje mi się, że nie można traktować psa w taki sposób, zwłaszcza przy wysokich temperaturach, nie wiem, czy coś mogę zrobić – zastanawia się czytelniczka.

Pani Marta słusznie zareagowała. Właściciele zwierząt mają w stosunku do nich określone obowiązki i nie mogą ich traktować wedle własnego uznania. Przede wszystkim należy o tym pamiętać w trakcie upałów. Dużo się mówi o trzymaniu psa w zamkniętych samochodach, warto jednak pamiętać i o tym, że także na powietrzu przy wysokich temperaturach należy psu zapewnić odpowiednie warunki. Zwierzęciu należy zapewnić stały dostęp do wody pitnej. Pies powinien swobodnie sięgnąć miski, nawet jeśli jest uwiązany. W gospodarstwach czworonogi są zazwyczaj trzymane na łańcuchu – i tę kwestię reguluje polskie prawo. Przede wszystkim łańcuch nie może być zbyt krótki, czyli mieć poniżej 3 metrów. Im krótszy, tym pies bardziej się męczy. Co więcej, nie można go trzymać nieustannie tak przywiązanego, maksymalnie 12 godzin na dobę. Gospodarz powinien też zadbać, by warunki, w jakich trzyma psa, nie powodowały u niego żadnych uszkodzeń. Niestety, częstym przypadkiem są zbyt ciężkie łańcuchy, które mogą powodować zwyrodnienie kręgosłupa u zwierzęcia. Przy upałach (ale również ulewnych deszczach i mrozach) pies powinien mieć zapewnione schronienie. Musi go ono zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi, czyli buda nie może być zbyt mała, dziurawa czy niewłaściwie zaizolowana. Nie można też zapominać o dostępie do właściwego pożywienia.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lyubov(2015-09-02 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zero komentarzy bo nikogo to nie obchodzi, prawda? Oby tylko swoja micha była pełna np. ciepła emeryturka, robota bez "napinki", etc. Żal.

    Odpowiedz
  • Barbara B(2015-09-02 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    Co za barbarzyńcy tak psa trzymają? Po co w ogóle mieć psa żeby cały czas przywiązany do budy siedział? Pies to nie alarm.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane