statystyki

Dane z prokuratorskiego systemu to informacja publiczna

autor: Ewa Ivanova28.08.2015, 16:00
dane osobowe-personalne

Informacją przetworzoną jest informacja publiczna opracowana przez podmiot zobowiązany przy użyciu dodatkowych sił i środków.źródło: ShutterStock

Obywatel poprosił prokuraturę rejonową o ujawnienie wykazu spraw zarejestrowanych w repertoriach „Ds.” (karne) i „Ko” (pozakarne) prowadzonych w systemie SIP Libra, w których zostało wpisane jego imię i nazwisko. System ten funkcjonuje wewnątrz prokuratury, a dane dotyczyły lat 2007–2013.

Prokurator rejonowy uznał, że w tym przypadku chodzi o udzielenie przetworzonej informacji publicznej, i wezwał obywatela do wykazania szczególnego interesu publicznego, który jest warunkiem niezbędnym do realizacji wniosku. Wnioskodawca nie odpowiedział, więc szef rejonówki wydał decyzję umarzającą postępowanie. Obywatel odwołał się od tej decyzji. Tłumaczył, że domaga się tych informacji, bo w aktach toczących się przeciwko niemu spraw pojawiają się wzmianki o innych postępowaniach, w związku z którymi wpisano go do systemu SIP, inwigilowano go i dokonywano czynności operacyjnych. Prokurator okręgowy podtrzymał w mocy decyzję szefa rejonówki, więc wnioskujący złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

WSA uwzględnił skargę. Uznał, że obie decyzje prokuratury są niezgodne z prawem i nadają się do uchylenia. W ocenie sędziów brak przesłanek do udzielenia informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej, skutkuje zawsze wydaniem decyzji merytorycznej, nie zaś o charakterze formalnym, w postaci np. umorzenia postępowania.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane