statystyki

Prokuratorzy oskarżają niechętnie, bo nowe przepisy mnożą problemy

autor: Ewa Ivanova26.08.2015, 07:24; Aktualizacja: 26.08.2015, 08:36
prawo, sąd, sprawiedliwość

Powodów dramatycznego spadku aktywności oskarżycielskiej prokuratury jest wiele. Jedną z przyczyn była wzmożona aktywność śledczych przed 1 lipca.źródło: ShutterStock

Minęły prawie dwa miesiące od wprowadzenia zmian w procedurze karnej, a w sądach aktów oskarżenia jest jak na lekarstwo. Dla jednych to przejściowe kłopoty, dla innych zapowiedź armagedonu, który obnaży słabość reformy.

Z Prokuratury Okręgowej w Warszawie po 1 lipca 2015 r. nie wyszedł żaden akt oskarżenia. Do sądu wysłano jedynie jeden wniosek o wydanie wyroku bez przeprowadzenia rozprawy (art. 335 par. 1 kodeksu postępowania karnego). W ubiegłym roku dokładnie o tej samej porze warszawska okręgówka skierowała 4 akty oskarżenia. W rejonach dane są znacznie bardziej szokujące.

– Łącznie w 9 podległych prokuraturach rejonowych w lipcu 2015 r. skierowano 11 aktów oskarżenia i 58 wniosków w trybie art. 335 par. 1 k.p.k. W analogicznym okresie w roku 2014 było to 775 aktów oskarżenia – informuje prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Alarmujące dane

Równie alarmujące są dane zbierane przez Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Wszystkie prokuratury okręgu kieleckiego (okręgowa i rejonowe) w lipcu wysłały łącznie 114 aktów oskarżenia. W tym samym czasie w ubiegłym roku było to prawie 600 aktów. Są również prokuratury, z których w lipcu tego roku nie wyszedł ani jeden akt oskarżenia. Tak było choćby w Prokuraturze Rejonowej w Sandomierzu (w ubiegłym roku o tej samej porze skierowano do sądów 40 aktów). W prokuraturach rejonowych w Końskich i Opatowie wysłano po jednym akcie oskarżenia (w 2014 r. odpowiednio – 38 i 27). W prokuraturach okręgu katowickiego wysłano dotąd 28 aktów oskarżenia oraz 217 wniosków z art. 335 k.p.k. Rok temu o tej samej porze wynik był wielokrotnie wyższy, wysłano bowiem 829 aktów oskarżenia. W okręgu prokuratury Bielsko-Biała wyszły według nowej procedury 2 pisma (rok temu w tym samym czasie – 271 ). W okręgu gdańskim skierowano do sądów 20 aktów oskarżenia i 50 wniosków z 335 k.p.k. Rok wcześniej było to 843.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Katolik(2015-08-26 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli co tysiące spraw w całym kraju i tysiące ludzi trafiało do Sądów bez prawidłowo zebranych dowodów. To na jakiej podstawie Sądy wydawały wyroki skazujące?

  Odpowiedz
 • Marek(2015-08-26 09:28) Zgłoś naruszenie 00

  Wychodzi teraz ze prokuratorzy to nieroby ,a przed 1 lipca 2015 r ludzi skazywali bez dowodów , byle jak . Aby były statystyka ok .Dajcie człowieka ,a paragraf znajdziemy nie ważne czy winy czy nie żenada .Taka sama policja ,przyjmowani po znajomościach to pracy tępe i mało rozgarnięte tępaki . Przy użyciu broni przez policje , to giną sami nie wie osoby . To statystyki pokazują . Jak obywatel ma racie ,to policja stosuje chwyt ze napadł na funkcjonariusza i obluzgał .Tępi sędziowie ,skazują a co tam .Taka to sprawiedliwość ,Temida ślepa i mieczem wali gdzie popadnie .

  Odpowiedz
 • zorientowana(2015-08-26 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  No właśnie, kowal zawinił, a Cygana powiesili. Prokuratorzy są bardziej zapracowani niz ich koledzy sędziowie,a poprzednio na pewno nie kierowali a/o bez dowodów.Mniejsza ilość a/o jest wynkiem "załatwienia" większej ilości spraw przed wejściem w życie1 lipca br. tego cudu, jakim jest nowelizacja kk i kpk. czyniono tak ze słusznej obawy, iż nowe przepisy są pełne niejasności. Jestem przekonana, że ta ustawa będzie w szybkim trybie korygowana.

  Odpowiedz
 • ssr(2015-08-26 15:38) Zgłoś naruszenie 00

  podziękujemy PO za m.in. i tą wspaniałą reformę wymiaru sprawiedliwości w najbliższych wyborach!!!

  Odpowiedz
 • jorry123(2015-08-26 17:31) Zgłoś naruszenie 00

  jedyne co reforma obnaża to słabość prokuratury jako instytucji niezdolnej do wykonywania tego, do czego została stworzona... Moim zdaniem prokuraturę trzeba rozwiązać i zbudować na nowo z nowymi ludźmi mającymi otwarte głowy na zmiany, którzy nie są przyzwyczajeni do tego, że do tej pory to sądy musiały "biedne i przepracowane" prokuratury we wszystkim wyręczać, ostatecznie prokuratorzy zarabiają tak samo jak sędziowie, więc jeżeli sędziowie mieliby dalej im pomagać, to należałoby stosownie do tego obniżyć zarobki prokuratorów na przykład dokładnie o połowę.

  Odpowiedz
 • gość(2015-08-27 19:22) Zgłoś naruszenie 00

  Poziom głupoty, niewiedzy i ignoracji piszących tutaj "komentatorów" powala. Typowe polactwo, zabierać głos w tematyce, o której nie ma się zielonego pojęcia i prawić morały... Najpierw zapoznajcie się z całym artykułem, a nie z dwoma pierwszymi, darmowymi akapitami.

  Odpowiedz
 • mm(2015-08-26 21:40) Zgłoś naruszenie 00

  Prawdziwa reforma będzie wtedy, kiedy kontrolowane będą intencje inicjatorów postępowań i sędziów piszących wyroki czyli kiedy będą zmuszeni wypowiedzieć się na temat z jakim pożytecznym rezultatem i dla kogo piszą pozwy, akty oskarżenia i wyroki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane