Sąd zdecydował, że trójmiejski adwokat, któremu postawiono m.in. zarzut kierowania grupą przestępczą, pozostanie w areszcie do czasu rozpatrzenia zażalenia prokuratury.

Sąd początkowo zastrzegł, że postanowienie o tymczasowym aresztowaniu może zostać uchylone po wpłaceniu 600 tys. poręczenia. Jak poinformował ojciec adwokata Marek Dubieniecki, kaucja została już wpłacona.

Krakowska prokuratura złożyła jednak zażalenie od postanowienia sądu rejonowego, uznając za bezzasadne. Pozostałe osoby zatrzymane przez CBA w miniony weekend zostały aresztowane bez możliwości zwolnienia za kaucją. Sąd rejonowy ostatecznie zdecydował, że mec. Dubieniecki pozostanie w areszcie do czasu rozpatrzenia zażalenia przez sąd wyższej instancji.

Adwokat nie przyznaje się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień.

Jak podała "Gazeta Wyborcza" w śledztwie prowadzonym przez krakowską prokuraturę chodzi o działalność dwóch spółek, w których zatrzymani mieli udziały lub zasiadali w ich władzach. Obie firmy w latach 2012-2014 dostawały pieniądze z PFRON na zatrudnianie niewidomych i niedowidzących. W sumie dostały 13 mln zł na dofinansowanie pensji 248 osób. Urzędnicy PFRON nie byli w stanie zweryfikować, czy praca była przez nich wykonywana, a jedynie sprawdzić, czy dane zatrudnianych są prawdziwe, kwalifikują się do pracy oraz otrzymali pieniądze na konto. Według źródeł "Gazety Wyborczej" niepełnosprawni wykonywali fikcyjną pracę, a pieniędzmi dzielili się ze spółkami.

Rzecznik dyscyplinarny gdańskiej ORA zapowiedział na początku tygodnia, że wystąpi o tymczasowe zawieszenie prawa do wykonywania zawodu przez Dubienieckiego, jeśli prokuratura postawi mu zarzuty. - Przede wszystkim wydam postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i jeżeli te zarzuty się potwierdzą, oczywiście wniosek o tymczasowe zawieszenie w trybie zabezpieczenia na czas toczącego się postępowania dyscyplinarnego - powiedział IAR rzecznik dyscyplinarny rady adwokackiej w Gdańsku Jakub Tekieli.

EŚ/GW/IAR/TVN24

Prokurator Piotr Kosmaty doprecyzował podczas briefingu, że śledztwo "obejmuje czyny związana z wyłudzeniem środków publicznych na kwotę ponad 13 milionów złotych, także działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, a także praniem brudnych pieniędzy". Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone od 2013 roku.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-marcin-dubieniecki-zatrzymany-przez-cba,nId,1872997#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox