statystyki

Taksy za urzędówki: więcej, czyli mniej

autor: Anna Krzyżanowska24.07.2015, 08:39; Aktualizacja: 24.07.2015, 10:25
Obowiązująca stawka za prowadzenie sprawy o przysposobienie to 180 zł. Zgodnie z propozycją wzrosnąć ma ona do 360 zł, określonych jako stawka maksymalna

Obowiązująca stawka za prowadzenie sprawy o przysposobienie to 180 zł. Zgodnie z propozycją wzrosnąć ma ona do 360 zł, określonych jako stawka maksymalnaźródło: ShutterStock

Najświeższa propozycja podwyżek adwokackich stawek zakłada ich zwiększenie o 100 proc., ale zasądzanie... połowy tej kwoty. Zamiast 180 zł – 360, zamiast 360 zł – 720 – to przykładowe propozycje podwyżek za prowadzenie spraw z urzędu.

Reklama


Reklama


Taki projekt rozporządzenia trafił do Naczelnej Rady Adwokackiej kilka godzin po tym, jak w środę ogłosiła, że wycofuje się z rozmów z ministrem sprawiedliwości. Jak pisaliśmy wczoraj, adwokaci stracili cierpliwość do fikcyjnych propozycji resortu.

– Na naszą skrzynkę przesłane zostały w środę po południu projekty dwóch rozporządzeń: w sprawie taks za prowadzenie spraw z wyboru, jak i tych z urzędu – potwierdza adwokat Jacek Trela, wiceprezes NRA.

Ale – co może dziwić – resort w korespondencji nie odniósł się do informacji o odejściu adwokatury od stołu negocjacyjnego. A druk datowany na 17 lipca przekazał partnerom negocjacyjnym dopiero pięć dni później.

Złudne 100 procent

Jaki jest tym razem resortowy pomysł na podwyżkę niezmienianych od 13 lat taks?

– W zakresie spraw z urzędu propozycja jest taka, by obecne stawki minimalne wzrosły o sto procent i stały się taksami maksymalnymi. Tyle tylko, że funkcjonować ma zasada, zgodnie z którą sądy miałyby zasądzać jedynie połowę ich wysokości – opisuje prezes Trela.

To zaś oznacza, że dwukrotne podwyżki pozostałyby iluzją, co łatwo obliczyć. Obowiązująca stawka za prowadzenie sprawy o przysposobienie to 180 zł. Zgodnie z propozycją wzrosnąć ma ona do 360 zł, określonych jako stawka maksymalna. W myśl jednak par. 4 zaproponowanego przez MS projektu, opłata za pomoc prawną udzieloną przez pełnomocnika z urzędu wynieść ma 1 opłaty maksymalnej (360:2=180 zł). I znów, tak jak w poprzedniej propozycji resortu, kwota wraca do punktu wyjścia, tylko inną metodą (poprzednio zaproponowano podwyżkę o 50 proc., ale sądy miałyby z zasady przyznawać tylko 2/3 tej kwoty).

Jak twierdzi prezes Trela, niczego nie zmienia fakt, że w obu wersjach zawarty został zapis umożliwiający podwyższenie wynagrodzenia do kwoty maksymalnej. Już bowiem i dziś funkcjonuje podobna regulacja, ale jest w zasadzie martwa.

– Wydaje się więc, że nie mamy o czym z resortem rozmawiać – dodaje wiceprezes NRA.

Ministerstwo dość enigmatycznie odpowiada na pytanie o sens tych rozwiązań. – Skala podwyżki musi uwzględniać sytuację budżetu Państwa i ograniczone możliwości wydatkowania z niego na ten cel – mówi Patrycja Loose.

Radcy prawni czekają

Spokojniejszy wydaje się Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

– Decyzja Prezydium NRA jest wynikiem sytuacji w adwokaturze i oceniam ją jako przedwczesną. Nie kryję, że także w środowisku radców prawnych pojawiają się wypowiedzi mające charakter recenzji prowadzonych działań. To bardzo wygodna pozycja kontestatorów, bo osiągnięty efekt prac może być niezadowalający dla wszystkich – ocenia prezes Bereza.

Radcy zdecydowali się jednak na kontynuowanie rozmów z ministerstwem. Mimo że ostatnia propozycja również u nich budzi poważne zastrzeżenia. Jak jednak zaznacza prezes Bereza, może ona stanowić podstawę do dalszych ustaleń.

– Z uwagi na wagę problemu dla samorządu radcowskiego, ostateczna decyzja i ocena wyników prac będzie należała do Krajowej Rady Radców Prawnych zwołanej na nadzwyczajne posiedzenie w dniu 30 lipca br. – zastrzega.

Zdumienia poczynaniami ministerstwa nie kryją jednak inni komentatorzy.

– Minister przedstawił propozycje, które przy pierwszym czytaniu mają sugerować, że taksy zostały podwyższone, przy drugim okazuje się jednak, że wszystko pozostaje bez zmian. A przy trzecim, że tak naprawdę jest to obniżka – komentuje adwokat Roman Kusz, przewodniczący komisji wizerunku zewnętrznego i ochrony prawnej, działającej przy NRA.

Sprawy karne

Resortowe „podwyżki”

Resortowe „podwyżki”

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dlaczego obniżka? Odpowiedź znajdziemy w proponowanym brzmieniu par. 20 rozporządzenia, w rozdziale dotyczącym opłat w sprawach karnych. W jego myśl w sprawach, w których rozprawa trwa dłużej niż jeden dzień, opłata maksymalna ulegać ma podwyższeniu za każdy następny dzień o 20 proc., jednak nie więcej niż o 100 proc. łącznie. Oznacza to, że w sprawach, gdzie będzie więcej niż pięć rozpraw, wynagrodzenie za każdą kolejną nie będzie już pełnomocnikowi wypłacane (5 x20proc.=100 proc.). Dziś takiego ograniczenia nie ma.

– Minister chyba nie wie, że setki spraw nie kończą się na pięciu terminach, szczególnie w przypadku spraw wieloosobowych, dotyczących np. przestępczości zorganizowanej. Takie limitowanie wynagradzania jest po prostu nieporozumieniem – akcentuje mec. Kusz.

Projekt nie uwzględnia też faktu, że w wyniku wejścia w życie dużej nowelizacji procedury karnej obrońcy mają dziś więcej obowiązków. Choćby dlatego, że aktem oskarżenia nie jest już wnoszony cały zebrany w postępowaniu przygotowawczym materiał dowodowy.

– Prokurator przekazując akt oskarżenia wybiera tylko te dowody, które w jego ocenie są najważniejsze. Dlatego adwokat musi dokładnie się zapoznać m.in. z materiałami śledztwa, by móc podjąć skuteczną obronę – zauważa mec. Kusz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • adwokaci zrobieni w balona(2015-07-24 10:45) Odpowiedz 10

  w taki sposób można "zwiększać" stawki w nieskończoność, nakazując sądom wypłacanie jedynie ułamkowej ich części, np. zwiększenie 4x i wypłata 1/4 stawki, zwiększenie 6x i wypłata 1/6.

 • ALEK(2015-07-24 13:12) Odpowiedz 10

  Zdumiewa mnie odpowiedz Min.Spraw.
  "Skala podwyżki musi uwzględniać sytuację budżetu Państwa i ograniczone możliwości wydatkowania z niego na ten cel"
  -czyli moja danina na rzecz Państwa typu ZUS i podatki moze tez zostac obnizona z uwagi na ograniczone mozliwosci wydatkowania z domowego budzetu.

 • Smt(2015-07-24 22:31) Odpowiedz 10

  Bezczelność Ministerstwa nie zna granic. Nie dość, że stawki już w chwili ich wprowadzenia 13 lat temu w większości przypadków były zupełnie nierynkowe, a jedyne zmiany jakich dokonano to tylko w kierunku ich obniżenia, to jeszcze nie tylko że nie proponuje się waloryzacji, a wprost ich obniżkę! Czysta kpina i populizm- niech pokażą w Ministerstwie o ile od 2002 do 2015 zmieniły się wynagrodzenia posłów i ministrów. Wtedy możemy mówić o "trudnej sytuacji" budżetu.

 • jajajaja(2015-07-24 09:25) Odpowiedz 10

  Panowie z NRA i KIRP - ile jeszcze dacie sobą, a przy okazji nami (szeregowymi adwokatami i radcami) pomiatać? NRA powoli chyba już gubi klapki z oczu, co MS ma zrobić, żeby również KIRP przejrzało na oczy, że z tymi urzędasami nie ma o czym już rozmawiać? Czas na rozmowy się skończył!

 • wjw(2015-07-26 12:05) Odpowiedz 00

  Czyli po staremu:
  Jak władza mówi, że da - to mówi a jak mówi, że zabierze - to zabiera...

 • Irakay(2015-07-25 21:34) Odpowiedz 00

  Odnoszę wrażenie, że w MS nie ma z kim rozmawiać. Niestety przyjdzie i to szybko, protestować, bo to jedyne co można zrobić, aby przed wyborami politycy zauważyli problem. Ciekawe, że w kwestii honorariów dla pełnomocników jakoś nie słychać głosów opozycji?

 • teżdodam(2015-07-25 13:30) Odpowiedz 01

  Szanowni prawnicy! Dobrze wam tak! Głosowaliście na PO - to macie. Pamiętam jak psioczyliście w czasie rządów Kaczyńskiego. To teraz powinniście chwalić wybrany z serca i przekonania rząd, a nie narzekać! I ponownie zagłosować za PO, to następne 4 lata będziecie mieli do tyłu!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama