statystyki

Rachunki SN do wglądu tylko w siedzibie

autor: Ewa Ivanova21.07.2015, 07:14; Aktualizacja: 21.07.2015, 09:25
informacja, biuro

Informacje dotyczące majątku i finansów podmiotów publicznych są informacjami publicznymiźródło: ShutterStock

Obywatel zwrócił się do Sądu Najwyższego o udostępnienie w trybie ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) skanów dokumentacji opisującej przyjęte przez SN zasady rachunkowości oraz kartoteki zapisów na kontach Sądu Najwyższego w 2012 r. (dotyczące m.in. zobowiązań, rozrachunków z kontrahentami, operacji sprzedaży i zakupu).

Dyrektor Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego uznał jednak, że wniosek nie spełnia formalnych kryteriów, określonych w art. 75 ustawy o rachunkowości i nie może być merytorycznie rozpoznany. Zgodnie bowiem z przepisami udostępnienie tego rodzaju informacji może nastąpić tylko na terenie jednostki (za zgodą kierownika) albo – wyjątkowo – poza jej siedzibą (za pisemną zgodą kierownika i przy pozostawieniu w jednostce spisu wydanych dokumentów). W ten sposób, zdaniem SN, ustawa o rachunkowości wyklucza możliwość kopiowania na żądanie osoby trzeciej tego rodzaju zbiorów danych i przesyłanie ich drogą mailową.

Wnioskodawca złożył skargę na bezczynność pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Dowodził, że wszystkie dokumenty dotyczące majątku lub finansów jednostki mieszczą się w pojęciu zbioru w rozumieniu ustawy o rachunkowości.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane