statystyki

Upływ czasu nie oznacza, że pośrednik źle wykonał swoją pracę

autor: Anna Krzyżanowska21.07.2015, 18:00
umowa prawo prawnik

Umowa pośrednictwa zawierała klauzulę wyłączności i została zawarta na okres od 28 lutego do 31 grudnia 2007 rokuźródło: ShutterStock

Jeśli o pomoc prosi się profesjonalistę, należy mieć świadomość, że trzeba będzie zapłacić więcej – stwierdził sąd, przyznając pośrednikowi 300 tys. zł prowizji.

 „Okoliczność, iż zawarcie umowy przyrzeczonej nastąpiło dopiero po upływie około 3 lat od podpisania umowy przedwstępnej, nie oznacza, że pośrednik niewłaściwie wykonał swoje obowiązki. (...) Istotne jest przede wszystkim to, że transakcja została zakończona sukcesem” – do takiego wniosku doszedł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Rozpoznawał on sprawę pośredniczki w obrocie nieruchomościami, która wniosła pozew o zapłatę prowizji.

Sprzedaż warta miliony

Umowa pośrednictwa zawierała klauzulę wyłączności i została zawarta na okres od 28 lutego do 31 grudnia 2007 roku. Jej przedmiotem była sprzedaż nieruchomości będącej współwłasnością trzech osób. Cena ofertowa została ustalona na 5 mln zł netto. Wynagrodzenie pośrednika określono natomiast na 500 tys. zł plus 22 proc. VAT i dodatkową prowizję w wysokości 35 proc. plus VAT. Ten bonus miał zostać wypłacony w przypadku wynegocjowania wyższej ceny sprzedaży od określonej ceny minimalnej.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane