statystyki

Sprzedał piwo nieletniemu i straci wszystkie zezwolenia

autor: Leszek Jaworski21.07.2015, 09:08; Aktualizacja: 21.07.2015, 09:57
alkohol, akcyza, banderola

Zdaniem NSA cofnięcie zezwolenia jest rodzajem sankcji stanowiącej konsekwencję naruszenia ustawowych wymagańźródło: ShutterStock

Jestem właścicielem sklepu monopolowego. Pracownik sprzedał nieletniemu piwo. Wójt wszczął postępowanie w sprawie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu, także zezwolenia na obrót napojami zawierającymi powyżej 18 proc. alkoholu. Czy w tej sytuacji burmistrz mógł mi cofnąć wszystkie zezwolenia?

Reklama


Reklama


Ekspert radzi

Tak. Sprzedaż alkoholu osobie nieletniej jest okolicznością, która uzasadnia cofnięcie zezwolenia na sprzedaż wszystkich rodzajów napojów alkoholowych. Z art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej: u.o.w.w.) wyraźnie wynika zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom do lat 18. Z kolei art. 18 ust. 10 u.o.w.w. stanowi, że zezwolenie na sprzedaż alkoholu organ zezwalający cofa w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie warunków sprzedaży.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama