statystyki

Tryb konsensualny przebija się z trudem

autor: Ewa Ivanova17.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.07.2015, 08:26
Lustracja PG dowodzi przede wszystkim, że instytucja z art. 335 k.p.k. była w różnym stopniu wykorzystywana w poszczególnych jednostkach.

Lustracja PG dowodzi przede wszystkim, że instytucja z art. 335 k.p.k. była w różnym stopniu wykorzystywana w poszczególnych jednostkach.źródło: ShutterStock

Instytucja przewidziana w art. 335 par. 1 k.p.k. – a więc możliwość dołączania do aktu oskarżenia wniosku o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy – nie jest doceniana przez prokuratorów. Co gorsza, nie jest też właściwie stosowana, a oskarżyciele, którzy po nią sięgają, popełniają dużo błędów. Takie wnioski płyną z lustracji przeprowadzonej przez Prokuraturę Generalną w 2014 r. Analiza objęła działalność jednostek rejonowych i okręgowych apelacji gdańskiej, katowickiej, rzeszowskiej i wrocławskiej – w sprawach z I półrocza 2013 r.

Wyniki lustracji mogą być o tyle istotne, że od 1 lipca nowelizacja k.p.k. poszerza możliwość korzystania przez prokuratorów z art. 335 k.p.k.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane