Aby umożliwić sędziom przyjęcie mandatu albo uiszczenie grzywny w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego, trzeba najpierw zmienić ustawę zasadniczą. Wprowadzenie instytucji zrzeczenia się mandatu przez sędziego zwykłą ustawą byłoby niekonstytucyjne - twierdzi Biuro Legislacyjne Senatu w opinii do projektu zmian uchwalonych przez Sejm.

Oprócz poważnych wątpliwości konstytucyjnych, projektowane rozwiązanie budzi szereg innych zastrzeżeń prawnych. Zdaniem senackich ekspertów niekonsekwencją ustawodawcy jest objęcie zmianami jedynie sędziów sądów powszechnych oraz sądów administracyjnych, ale już nie sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz sędziów sądów wojskowych.

Kolejną niekonsekwencją parlamentarzystów jest brak zastrzeżenia, że sędzia, podobnie jak prokurator, który zrzeknie się immunitetu, będzie odpowiadał tylko za wykroczenie, ale nie będzie miał z tego powodu sprawy dyscyplinarnej.

Podobnie oceny projektu nowelizacji wyrazili też autorzy dwóch opinii przygotowanych na zlecenie Biura Analiz Sejmowych.