Podmioty zatrudniające osoby zagrożone wykluczeniem będą mogły otrzymywać refundację opłaconych za nie składek. Samorządy wojewódzkie zapewnią im usługi doradcze
Działania zwiazane z integracja społeczną i zawodową / Dziennik Gazeta Prawna
Po kilku latach od rozpoczęcia prac przez zespół ekspertów do Sejmu trafił projekt ustawy o przedsiębiorstwie społecznym i wspieraniu podmiotów ekonomii społecznej. Został złożony przez posłów PO, a jego celem jest uregulowanie zasad funkcjonowania jednostek, które zatrudniają osoby długotrwale bezrobotne i niepełnosprawne. Należą do nich m.in. spółdzielnie socjalne i centra integracji społecznej. Projekt przewiduje też wprowadzenie dodatkowych zachęt ze strony samorządów, które mają zwiększyć ich liczbę.
Potrzebna definicja
Nowa ustawa, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., nie tyle tworzy nową formę prawną, ile określa, jakie warunki musi spełnić dany podmiot, aby mógł uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. Do tej pory nie było to jednoznacznie interpretowane, a stworzenie definicji wymusiła pośrednio Unia Europejska.
– Brak jasnych zasad działania tego sektora utrudnia korzystanie z unijnych pieniędzy. Ich określenie jest więc konieczne, tym bardziej że w nowej perspektywie budżetowej na ten cel są przeznaczone znaczne środki – tłumaczy Joanna Bobowska, poseł PO.
Krzysztof Cibor z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych dodaje, że ustawa pozwoli nie tylko łatwiej aplikować o dotacje, ale może też zwiększyć świadomość samorządów, które wprawdzie już teraz mogą zlecać im realizowanie usług, np. z zakresu sprzątania, opieki czy dbania o tereny zielone, ale zbyt rzadko z tego korzystają. Ponadto w większym stopniu niż obecnie przedsiębiorstwa społeczne będą mogły liczyć na preferencje w dostępie do gminnych lokali (na podobnych zasadach jak organizacje pozarządowe).
Projekt określa więc szczegółowo tryb uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego, kryteria, które musi spełnić, rodzaje działalności gospodarczej, które może wykonywać, oraz zasady zatrudniania pracowników. Nakłada też na nie określone obowiązki sprawozdawcze oraz wprowadza nad nimi nadzór. Ich prawidłowe funkcjonowanie będzie kontrolować Izba Przedsiębiorstw Społecznych.
Bezpłatne poradnictwo
Istotnym elementem ustawy są też przepisy dotyczące wspierania podmiotów ekonomii społecznej. Projekt przewiduje, że starosta na podstawie umowy zawieranej z przedsiębiorstwem będzie finansował ze środków Funduszu Pracy część wynagrodzenia odpowiadającego składce na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości przez okres 24 miesięcy od rozpoczęcia pracy przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Natomiast przez kolejne 12 miesięcy wsparcie finansowe będzie sięgać wysokości połowy składki, której podstawą jest kwota minimalnego wynagrodzenia. Taka pomoc ma mieć formę refundacji, która będzie przekazywana raz na kwartał po złożeniu wniosku przez przedsiębiorstwo. Starosta będzie mógł jednak przekazywać co miesiąc zaliczkę na opłacanie składek. Dodatkowo podmiot ekonomii społecznej będzie miał prawo wystąpić do powiatowego urzędu pracy o dofinansowanie kosztów szkoleń.
Szczególne zadania dotyczące wspierania przedsiębiorstw będzie miał samorząd województwa. Ma on np. zapewniać indywidualne i grupowe usługi doradcze oraz szkoleniowe dla osób fizycznych i prawnych, które mają ułatwiać im podejmowanie działalności w sektorze ekonomii społecznej. Ma to prowadzić do tworzenia nowych podmiotów oraz przekształcania w nie istniejących już jednostek. Marszałkowie mają też wspierać ich działalność gospodarczą poprzez dostarczanie usług prawnych, biznesowych i finansowych.
– Jest to bardzo potrzebne, ponieważ osobom tworzącym przedsiębiorstwa społeczne często brakuje doświadczenia i potrzebują pomocy przy sprawach formalnych – zauważa Krzysztof Cibor.
Projekt zakłada, że samorząd będzie mógł świadczyć taką pomoc poprzez zlecanie jej innym podmiotom. Natomiast źródłem finansowania tego zadania będą jego własny budżet lub pieniądze UE.
Niektóre województwa już teraz prowadzą działania wspierające przedsiębiorstwa społeczne. – Realizujemy projekt, w ramach którego oferujemy szkolenia, doradztwo czy dofinansowanie na założenie spółdzielni socjalnej, w wysokości 20 tys. zł – informuje Rafał Barański, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. ©?
Etap legislacyjny
Projekt ustawy wniesiony do laski marszałkowskiej