statystyki

Nowe prawo o zgromadzeniach zgodne z wymogami konstytucji

autor: Anna Krzyżanowska11.06.2015, 07:16; Aktualizacja: 11.06.2015, 07:53
grupa osób, urzednicy, biznesmeni

Początkowa wersja projektu nowego prawa o zgromadzeniach, autorstwa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, wskazywała, że może być problem z wypełnieniem wszystkich zaleceń TK.źródło: ShutterStock

Zgrupowanie na otwartej przestrzeni, dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób, w określonym miejscu, w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. Tak brzmi definicja zgromadzenia zawarta w zaakceptowanym przez rząd projekcie nowej ustawy.

Cel dokumentu to kompleksowe uregulowanie zasad i trybu organizowania oraz odbywania zgromadzeń – z uwzględnieniem zarówno standardów konstytucyjnych, jak i międzynarodowych. Obecne przepisy zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt K 44/12). TK zwrócił uwagę m.in. na brak regulacji dotyczących zgromadzeń spontanicznych, błędną definicję zgromadzenia (jako zgrupowania co najmniej 15 osób), a także wady procedury odwoławczej od zakazu odbycia zgromadzenia. Skrytykował zasady rozdzielania przez organ gminy zgromadzeń odbywających się jednocześnie. Część przepisów uznanych za niekonstytucyjne utraciła moc obowiązującą 3 października 2014 r., pozostałe mają zostać wyeliminowane z porządku prawnego 4 października 2015 r.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • EWA(2015-06-11 12:20) Zgłoś naruszenie 00

  po co to udawac , ze przepisy w Polsce sa az tak wazne!

  piszecie ustanawiacie, a kto ich tu wogole przesrzega?

  afera za afera! kolesiostwo za kolesiostwem,! naruszanie praw obywatela przez sadziow i urzednikow!!! naruszanie zasad wspolzycia w demokratycznym panstwie , a tu sapia sie jedna za druga coraz to glupsza ustawa - kosztuje to to , a nieprzydatne! najpierw powywalac przestepcow, wymienic na nowych ludzi, i ch tez kontrolowac , potem mowic wogole o istnieniu panstwa!

  tu nie ma sie do kogo zwrocic o pomoc ani prawna , ani biezaca! to jest dzicz nie kraj w ktorym mozna cokolwiek zalatwiac! - aleeee - przepraszam ten 1 % urzednikow, ktorzy pracuja nie dosc ze za innych to jeszcze uczciwie i w pocie czola!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane