statystyki

Prawo do eutanazji elementem prawa do życia?

autor: Dominika Bychawska-Siniarska12.06.2015, 20:00
prawo, sąd, sprawiedliwość

Jednym z rodzajów eutanazji jest „eutanazja aktywna”, polegająca na podaniu odpowiednich leków lub na przepisaniu ich przez psychiatręźródło: ShutterStock

W zeszłym tygodniu Europę obiegła wiadomość o wyroku Wielkiej Izby ETPC na temat prawa do eutanazji. Sprawa Lambert przeciwko Francji (skarga nr 46043/14) dotyczy „eutanazji pasywnej”, czyli odłączenia mężczyzny w stanie wegetatywnym od maszyn podtrzymujących życie.

W prawie francuskim, jak i polskim, decyzję taką podejmuje gremium lekarzy, rozstrzygając o równowadze pomiędzy prawem do życia a godnością. W omawianym przypadku zatrzymaniu respiratora i zaniechaniu podawania pokarmu sprzeciwili się rodzice pacjenta. Francuski Conseil d’Etat uznał, że decyzja konsylium lekarzy była zgodna z prawem. Rodzice zwrócili się więc do ze skargą na naruszenie prawa do życia.

Ponieważ nie ma europejskiego konsensusu dotyczącego eutanazji, co wiąże się z brakiem odpowiednich regulacji krajowych, to strasburski trybunał swoimi orzeczeniami wpływa na rzeczywistość prawną. Do tej pory ETPC, na kanwie głośnych spraw szwajcarskich, miał okazję wypowiedzieć się o „eutanazji aktywnej”, polegającej na podaniu odpowiednich leków lub na przepisaniu ich przez psychiatrę. Uznał, że otrzymanie specyfików, które umożliwiają skończenie życia, mieści się w granicach prawa do ochrony życia prywatnego. W sprawie Gross przeciwko Szwajcarii orzekł, że niejasne regulacje szwajcarskie dotyczące dostępu do śmiertelnej dawki leków spowodowały naruszenie art. 8 konwencji, czyli prawa do poszanowania życia prywatnego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane