statystyki

Niewydanie uchwały przez WZA jest uchwałą

autor: Michał Culepa09.06.2015, 08:06; Aktualizacja: 09.06.2015, 09:35
Kandydaci wybierani są przez załogę w wyborach bezpośrednich i tajnych, a ich wynik jest wiążący dla walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA)

Kandydaci wybierani są przez załogę w wyborach bezpośrednich i tajnych, a ich wynik jest wiążący dla walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA)źródło: ShutterStock

Obowiązująca ustawa z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 747) przewiduje w art. 14 obowiązkową reprezentację pracowników w radzie nadzorczej skomercjalizowanej i następnie sprywatyzowanej spółki. Zgodnie z nim od chwili, w której Skarb Państwa przestał być jedynym akcjonariuszem spółki, postanowienia statutu dotyczące powoływania i odwoływania członków rady nadzorczej mogą być zmienione, z tym że pracownicy zachowują prawo wyboru – w zależności od liczebności składu – od 2 do 4 jej członków.

Kandydaci wybierani są przez załogę w wyborach bezpośrednich i tajnych, a ich wynik jest wiążący dla walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA). Problem pojawia się, gdy mimo wyborów nie zostaną oni powołani do rady, gdyż walne zgromadzenie – zebrane prawidłowo i głosujące zgodnie ze statutem – nie wyda uchwały.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane