statystyki

TK zbada zakaz małżeństw chorych psychicznie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.06.2015, 07:03; Aktualizacja: 01.06.2015, 09:56
małżeństwo-zaręczyny-oświadczyny

Przepis ingeruje w prawo do małżeństwa na podstawie archaicznych kryteriówźródło: ShutterStock

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej k.r.o.) zawierające zakaz wstępowania w związek małżeński osobom chorym psychicznie lub niedorozwiniętym umysłowo są nieprecyzyjne i archaiczne – twierdzi prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. I kieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o ich zbadanie pod kątem zgodności z ustawą zasadniczą.

Chodzi o art. 12 par. 1 k.r.o. Zgodnie z nim osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Zakaz ten może uchylić jedynie sąd, o ile uzna m.in., że stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa. Zdaniem RPO pojęcia, jakich użyto w tym przepisie, nie przystają do współczesnej wiedzy medycznej, a ponadto są wysoce nieprecyzyjne.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • bartek(2015-06-01 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    I tak zawierają związki małżeńskie, rodzą chore dzieci, a te dzieci zaś tak samo i będzie Polska krajem ludzi umysłowo chorych.

    Odpowiedz
  • Opiekunka schizofrenika(2015-06-01 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    O Boże co ta kobieta jeszcze wymyśli ? Czy w Polsce mało jest już chorych i ułomnych że ta kobieta chce pozwolić na rozród ludzi potrzebujących ciągłej pomocy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane