statystyki

Wstrzymanie ekstradycji jako środek tymczasowy wskazany przez trybunał

autor: Aleksandra Gliszczyńska-Grabias29.05.2015, 08:03; Aktualizacja: 29.05.2015, 09:50
Dokąd sięga odpowiedzialność państwa za losy osoby, którą państwo to ma zamiar wydalić ze swego terytorium i która zostaje zatrzymana przez jego funkcjonariusz??

Dokąd sięga odpowiedzialność państwa za losy osoby, którą państwo to ma zamiar wydalić ze swego terytorium i która zostaje zatrzymana przez jego funkcjonariusz??źródło: ShutterStock

W sprawie Muchitdinow przeciwko Rosji (skarga nr 20999/14) Europejski Trybunał Praw Człowieka w sposób jednoznaczny wskazał, na czym polega i dokąd sięga odpowiedzialność państwa za losy osoby, którą państwo to ma zamiar wydalić ze swego terytorium i która zostaje zatrzymana przez jego funkcjonariuszy.

Osoba samego skarżącego, jak również okoliczności omawianej sprawy, mogą rodzić wiele pytań. Lutpiddin Muchitdinow, urodzony w Uzbekistanie w 1967 r., w 2001 r. uzyskał obywatelstwo rosyjskie. Stracił je w 2013 r. w wyniku decyzji właściwych władz rosyjskich zajmujących się kwestiami migracyjnymi, które uznały, że mężczyzna uzyskał rosyjski paszport w drodze oszustwa. Pan Muchitdinow stał się bezpaństwowcem. W czerwcu 2013 r. został aresztowany i w areszcie oczekiwał na ekstradycję do Uzbekistanu, którego władze oskarżyły go z kolei (i poszukiwały w związku ze stawianymi zarzutami) o udział w religijnej grupie terrorystycznej.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane