Sejm zdecydował, że udział prokuratora generalnego w rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym nadal będzie obowiązkowy.

Pomysł, aby obecność prokuratora generalnego była jedynie fakultatywna pojawił się na etapie prac sejmowej podkomisji nadzwyczajnej nad prezydenckim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Spotkał się on z krytyką wielu środowisk, w tym m.in. Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA: PG musi uczestniczyć w rozprawach przed TK) . Sejm zdecydował tym samym, że nie będzie zmieniać przepisów w tym zakresie.

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym znosi ponadto zasadę dyskontynuacji wniosków złożonych do TK przez parlamentarzystów. Dzięki temu będą one mogły być rozpatrywane także po zakończeniu kadencji parlamentu.

Wprowadzono także czteroletnią kadencję prezesa trybunału.

Nie przeszła natomiast propozycja, dotycząca wyłaniania kandydatów na sędziów nie tylko przez grupę posłów, ale również przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Krajową Radę Sądownictwa, Krajową Radę Prokuratury oraz samorządy prawnicze i ośrodki akademickie.

Za projektem głosowało 261 posłów, 144 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.

PS/źródło: Sejm