statystyki

Licytacja ruchomości: Sprawa zajęcia traktora zmusiła do refleksji. Trzeba zmienić przepisy

autor: Piotr Szymaniak28.05.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.05.2015, 08:11
licytacja domu

Choć pojawiło się wiele pomysłów na zmianę przepisów (np. rezygnacja z komisowej sprzedaży zajętych rzeczy czy przywrócenie możliwości wniesienia kasacji nadzwyczajnej na czynności komornika), to tym razem obyło się bez wniosków de lege ferenda.źródło: ShutterStock

Bulwersujące opinię publiczną zajęcie traktora należącego do sąsiada dłużnika sprawiło, że podczas odbywającego się w Mikołajkach dorocznego szkolenia dla komorników sądowych wiele miejsca poświęcono właśnie zasadom egzekucji z ruchomości.

Choć pojawiło się wiele pomysłów na zmianę przepisów (np. rezygnacja z komisowej sprzedaży zajętych rzeczy czy przywrócenie możliwości wniesienia kasacji nadzwyczajnej na czynności komornika), to tym razem obyło się bez wniosków de lege ferenda. Zamiast tego prof. Andrzej Marciniak, przewodniczący Rady Naukowej Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego przy Krajowej Radzie Komorniczej, zauważył, że konieczna jest zmiana wykładni obowiązujących przepisów.

Chodzi o art. 845 kodeksu postępowania cywilnego, który reguluje zajęcie ruchomości.

– Z wszelkich opracowań komentarzowych, a także z wypowiedzi przedstawicieli samorządu komorniczego wynika przekonanie o tym, że komornik może zająć ruchomości znajdujące się we władaniu dłużnika. Natomiast przepis art. 845 k.p.c. par. 2 przewiduje, że komornik może zająć ruchomości dłużnika znajdujące się w jego władaniu. A to różnica, bo chodzi o te ruchomości, których dłużnik jest właścicielem (są jego – red.) – wskazuje prof. Marciniak.

Jak podkreśla, rozumowanie dominujące dziś i w doktrynie, i wśród praktyków – że można zająć rzeczy znajdujące się w posiadaniu dłużnika – prowadzi do paradoksalnych wniosków.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2015-05-28 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Weźmie na godzinę traktor, samochód , wynajmie mieszkanie , wydzierżawi rzecz ,to możną tą rzecz zająć ,bo włada , jeżeli tak jest ( nie do wiary), to jest chore to prawo , w rozumieniu ludu. Władza ma służyć ludowi> sama głośno te hasła powtarza. Wyszło po tylu latach takiego niszczącego ludzi prawa i nadal tylko się dyskutuje , zamiast natychmiast , je zmienić przez POpartych PSL, czas gadulstwa powinien szybko minąć , niedługo następne wybory.
    Jak Kaczyński I Macia i podobni , nie będą się pojawiać w mediach , pchać się do rządzenia i nalegać na Prezydenta, to macie jesień na aucie. Jest to pewne.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane