Użyteczność, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych czy obecność e-urzędu – m.in. te funkcjonalności samorządowych stron internetowych doceniliśmy, wybierając Samorządową Perłę Internetu.
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Organizując po raz pierwszy ranking „Samorządowa Perła Internetu”, chcieliśmy się przyjrzeć, jak radzą sobie z tymi oczekiwaniami gminy, i wskazać najbardziej użyteczną i przystępną internetową stronę samorządową. Podobnie jak w przypadku Pereł Samorządu przyznawanych włodarzom, miastom i gminom, wyboru dokonaliśmy w czterech kategoriach: miasto powyżej 100 tys. mieszkańców, miasto do 100 tys. mieszkańców, gmina miejsko-wiejska oraz gmina wiejska.
Metodologia oceny
Dokonując wyboru, wzięliśmy pod uwagę kilka kryteriów. Podstawowym była oczywiście użyteczność strony. Ocenialiśmy, w jakim stopniu odpowiada ona na potrzeby obywatela, które informacje są faworyzowane na stronie głównej, jak przejrzyste i czytelne jest menu serwisu oraz jaka jest jego zawartość merytoryczna.
Obecność mechanizmu ePUAP to drugie ważne kryterium, które pozwoliło nam wskazać, w jakim stopniu obywatel może załatwić sprawy urzędowe z wykorzystaniem powyższego mechanizmu.
Niezwykle istotna przy ocenie stron była też dostępność dla użytkownika – w tym osób niepełnosprawnych czy gorzej wykształconych. Sprawdzaliśmy, czy urząd posiada mobilną lub responsywną wersję strony, czy używany język jest funkcjonalny i pozwala obywatelowi na zrozumienie przekazywanych treści, zwłaszcza w obszarach prawnych.
Trudno pominąć też walory estetyczne, dlatego interesujący layout był jednym z kryteriów, które stosowaliśmy, jako że to właśnie szablon graficzny umożliwia szybkie i efektywne rozpoznanie strony przez użytkownika.
Wnioski
Przegląd stron internetowych samorządów pozwolił nam na wyciagnięcie pewnych wniosków. Napawa nas optymizmem, że coraz więcej gmin rozumie potrzebę zmian w obszarze informatyzacji, choć do ideału droga jeszcze daleka. Nadal się zdarza, że twórcy stron zapominają, co jest podstawowym celem odwiedzin. Na stronach głównych trudno niekiedy znaleźć informacje o e-urzędzie, podczas gdy na pierwszym planie widnieje skład rady gminy. Informacje powinny być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, o czym coraz więcej gmin pamięta, ale radzi sobie z tym wyzwaniem z różnym skutkiem. Podstawowe funkcjonalności ułatwiające osobom z dysfunkcjami korzystanie z serwisu (jak np. kontrast czy opcje zmiany wielkości czcionki) nierzadko są źle wdrażane i nie spełniają swojej roli. Podobnie jest w przypadku dostosowania serwisów do wyświetlania ich na urządzeniach mobilnych. Tylko nieliczne urzędy oferują mobilną lub responsywną wersję strony.
Do udziału w rankingu zgłosiło się 57 gmin. Niezależnie od decyzji jury, specjalną Samorządową Perłę Internetu przyznali internauci, uczestniczący w głosowaniu od 13 do 30 kwietnia 2015 r. Łącznie oddali oni 20 370 głosów, z czego najwięcej padło na gminę Wągrowiec: 11 700, co stanowi 58 proc. wszystkich oddanych głosów. Drugie miejsce zajęła gmina Pawłów, a trzecie gmina Prusice.
Miasto powyżej 100 tys. mieszkańców
Olsztyn
W kategorii „Miasto powyżej 100 tys. mieszkańców” nagrodziliśmy Olsztyn, doceniając responsywną i przejrzystą stronę miasta z czytelną nawigacją. Szablon intuicyjnie prowadzi do poszukiwanych przez obywatela treści. Obecność platformy ePUAP i Biuletynu Informacji Publicznej pozwala mieszkańcom Olsztyna na szybkie załatwienie spraw. Serwis umożliwia też korzystanie z niego osobom niewidomym oraz niedowidzącym. Odtwarzacz, zamieszczony na stronie, głosem lektora przekazuje informacje osobom niedowidzącym.
Miasto do 100 tys. mieszkańców
Wągrowiec
W kategorii „Miasto do 100 tys. mieszkańców” wybór padł na Wągrowiec, który może pochwalić się funkcjonalnie rozplanowaną stroną główną. W widocznym miejscu zamieszczono zakładki z dostępem do BIP, BOK i elektronicznej skrzynki podawczej. Strona umożliwia korzystanie przez osoby niedowidzące. Bez zarzutu prezentuje się też layout – lekki i przejrzysty.
Gmina wiejsko-miejska
Sochaczew
W kategorii „Gmina wiejsko-miejska” wyróżniliśmy gminę Sochaczew. Doceniliśmy pełną wersję portalu, która zachęca do korzystania nie tylko przyjaznym wyglądem, lecz także merytoryką. Strona zawiera przydatne informacje i funkcjonalności, dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada też ciekawą wersję mobilną.
Gmina wiejska
Pawłów
W kategorii „Gmina wiejska” wskazaliśmy na gminę Pawłów. Prosty, ale przejrzysty layout pozwala na szybką orientację w zawartości. Podział na zakładki tematyczne adresowane do mieszkańców, turystów i inwestorów ułatwia nawigację. Dostępna jest też skrzynka podawcza i BIP. Zadbano o udostępnienie wersji dla osób niedowidzących.

Więcej informacji na temat rankingu - Perły Samorządu 2015 - Ranking 25-lecia