statystyki

Przetargi: Pomylił się zamawiający, ale koszty poniesie niefrasobliwy wykonawca

autor: Sławomir Wikariak25.05.2015, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:40

Błąd w specyfikacji przetargowej nie zawsze oznacza, że wykonawca może się domagać wyższego wynagrodzenia – uznał sąd.

Firma wygrała przetarg na rozbudowę budynku. Specyfikacja zawierała opis robót, kubaturę, powierzchnię, a także przedmiary. Jednocześnie zamawiający zalecał, by firmy przed złożeniem oferty samodzielnie zbadały obiekt.

Podczas prac dwukrotnie aneksowano umowę. Raz chodziło o roboty zamienne, raz o dodatkowe. Później się jednak okazało, że w specyfikacji przedstawiono nieprawidłowe wymiary dachu. Błąd był znaczący – wykonawca wyliczył dodatkowe prace i materiały na 38 tys. zł. Po wykonaniu prac zamawiający zapłacił mu jedynie ustaloną w przetargu cenę. Firma poszła do sądu, żądając dodatkowej zapłaty.

Pozew został oddalony w obydwu instancjach. Co interesujące, sądy nie miały wątpliwości, że błąd został popełniony z winy zamawiającego. Ten ostatni przyznał to zresztą na rozprawie. Zdaniem składów sądów nie oznacza to, że wykonawcy należą się dodatkowe pieniądze.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane