statystyki

Zmiany w kpk: Deklaracje ministerstwa nie uspokajają prokuratorów. Akty oskarżenia zagrożone

autor: Ewa Ivanova25.05.2015, 07:39; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:36
Prawo

Jak ma wyglądać komunikacja na linii prokuratura – urzędy skarbowe?źródło: ShutterStock

Od 1 lipca prokuratorzy będą musieli dołączać do każdego aktu oskarżenia informację o stanie majątkowym oskarżonego. Dane mają pochodzić z systemu teleinformatycznego ministra finansów.

Reklama


Reklama


Jak ma wyglądać komunikacja na linii prokuratura – urzędy skarbowe? Minister optymistycznie zakłada, że będzie przebiegała dwiema alternatywnymi drogami: przez udostępnioną przez ministra sprawiedliwości aplikację e-Dochody albo poprzez platformę ePUAP (profil zaufany lub podpis kwalifikowany). Podstawowym narzędziem ma być pierwsza ścieżka. Problem w tym, że aplikacja, która ma zapewnić automatyczną wymianę danych, nie będzie zawierała wszystkich informacji, których wymaga nowy art. 213 par. 1a k.p.k., a które dotyczą stosunków majątkowych i dochodów oskarżonego – przyznaje Ministerstwo Finansów. Tłumaczy jednak, że część tych informacji jest dostępna w bazach urzędów skarbowych.

– Automatyczna wymiana informacji we wskazanym zakresie obejmie wyłącznie informacje znajdujące się w systemie teleinformatycznym ministra finansów, natomiast elektroniczna wymiana dalszej pełnej informacji dotyczącej oskarżonego będzie możliwa poprzez wykorzystanie platformy e-PUAP – uspokaja MF.

I przekonuje o swej gotowości do zapewnienia wymiany informacji między urzędami skarbowymi a prokuraturami od 1 lipca.

Ministerstwo Finansów w chwili obecnej testuje aplikację dostępową na potrzeby między innymi wymiany informacji pomiędzy administracją podatkową a Ministerstwem Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że jeśli system nie zadziała, akt oskarżenia niezawierający załącznika będzie zwracany prokuraturze przez sąd do uzupełnienia.

– Informacje napływające z MF potwierdzają nasze obawy. Od 1 lipca czeka nas chaos. Obawiamy się powtórki z tego, co działo się z programem komputerowym Państwowej Komisji Wyborczej przy listopadowych wyborach samorządowych. Aby to wszystko obsłużyć, potrzebnych byłoby po stronie prokuratury dodatkowych 500 etatów – twierdzi Mateusz Wolny ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

– Cokolwiek by Ministerstwo Finansów powiedziało, to fakty są takie, że nie ma gotowego systemu. Powinien być przygotowany na kilka tygodni przed, a nie na 1 lipca. Ministerstwa Finansów i Sprawiedliwości nie zdają sobie chyba sprawy z tego, że brak systemu oznacza brak możliwości skierowania aktu oskarżenia. Jeśli system nie zadziała, to 1 lipca obudzimy się w raju dla przestępców – ostrzegają prokuratorscy związkowcy.

– Wszystkie systemy, o których mówi Ministerstwo Finansów, nie obejmują kluczowej dla ustalenia stanu majątkowego oskarżonego informacji dotyczącej nieruchomości. To często najistotniejszy składnik majątku. Jak z tego wybrną oba ministerstwa – pyta Iwona Chrobak-Farquharson z prokuratorskiego związku zawodowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • rumburak(2015-05-25 10:43) Odpowiedz 00

    Proszę się tak bardzo nie martwic o Ministerstwa.

  • StAAbrA(2015-05-25 16:38) Odpowiedz 00

    Tak , tak , każde mafijne koryto powinno mieć dane o aktywach "klienta" .
    W końcu , towarzysze też mają jednakowe żołądki .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama