statystyki

Notariusz jest niczyj: Czuwa nad interesem obu stron

autor: Małgorzata Brylewska -Iwańczyk, Dorota Rynkiewicz-Szafurska20.05.2015, 07:38; Aktualizacja: 31.10.2015, 10:37
Analizowano rzekome skomplikowanie stanu prawnego po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE)

Analizowano rzekome skomplikowanie stanu prawnego po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE)źródło: ShutterStock

Na łamach DGP ukazał się artykuł pt. „Egzekucja trzema kosami? To nie takie proste” (wyd. 90/2015), którego autorzy – nasi koledzy z innej korporacji prawniczej, zajmujący się doradztwem w segmencie bankowości i finansów w międzynarodowej kancelarii prawniczej – poddali analizie rzekome skomplikowanie stanu prawnego po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) (sygn. akt P 45/12). 

W publikacji roztrząsane są kwestie piętrzących się przed kredytobiorcami problemów związanych ze złożeniem oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Autorzy skupili się w swojej analizie na dwóch zagadnieniach: taksie notarialnej i pytaniu: czyj notariusz. Czując się niejako wywołane do tablicy, my również chcemy się odnieść do tych kwestii.

Nie ma darmowych usług


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • rt(2015-05-20 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  Notariusz istotnie jest zawodem zaufania publicznego. Wszak to jest sprywatyzowany urzędnik państwowy.
  Sędzia - też urzędnik państwowy - jest zawodem zaufania publicznego.
  Zawodami zaufania publicznego są zawody urzędnicze - gdyż wymaga się od nich bezstronności w załatwianiu spraw - co powinno przekładać się na zaufanie zarówno stron jak i reszty społeczeństwa. Wynika to zasad postępowania, którymi związani są urzędnicy.
  Natomiast radca prawy i adwokat - nie są zawodami zaufania publicznego - to pełnomocnicy stron, których zadaniem jest pilnowanie interesu mocodawców, bez brania pod uwagę słuszności interesu drugiej strony. Taka jest z resztą istota zawodu pełnomocnika. Zupełnie nie wiem, czemu w Polsce zawód pełnomocnika d.s. prawnych jest przez niektórych traktowany jako zawód zaufania publicznego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane