Duże zmiany w znakowaniu i zasadach dystrybucji preparatów chemicznych wprowadzi nowelizacja ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, którą podpisał właśnie prezydent. Wprowadzi ona również sankcje, np. za wprowadzanie do obrotu detergentów, które nie spełniają wymogów unijnych rozporządzeń. Nowe przepisy wejdą w życie już w czerwcu.
Nowelizacja ustawy z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 908) czeka już na opublikowanie w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie prawdopodobnie na początku czerwca. Jej celem jest dostosowanie polskiego prawa dotyczącego chemikaliów do przepisów unijnych. Między innymi do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 w sprawie rejestracji i autoryzacji chemikaliów w celu ich bezpiecznego stosowania (REACH) oraz rozporządzenia nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (tzw. rozporządzenie CLP).

Więcej sankcji

Nowelizacja ustawy wprowadza też nowe sankcje. Na przykład przewiduje kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 w przypadku wprowadzania do obrotu detergentów niespełniających ograniczeń co do zawartości fosforanów i innych związków fosforu.

Nowe uprawnienia inspektora

Nowela rozszerza ponadto kompetencje inspektora ds. substancji chemicznych w zakresie nadzoru nad produktami znajdującymi się na rynku, co wpłynie również na obowiązki przedsiębiorców. W przypadkach naruszenia obowiązku sporządzenia raportu bezpieczeństwa dla określonych substancji chemicznych inspektor będzie mógł (na wniosek państwowego powiatowego inspektora sanitarnego za pośrednictwem głównego inspektora sanitarnego lub na wniosek głównego inspektora ochrony środowiska) np. zakazać w drodze decyzji wprowadzania jej do obrotu lub stosowania na terytorium RP.
Wydłużone zostały terminy zgłoszenia inspektorowi wywozu niektórych substancji. W efekcie przedsiębiorca będzie miał obowiązek nie później niż 35 dni przed pierwszym wywozem i nie później niż 35 dni przed pierwszym wywozem w każdym kolejnym roku kalendarzowym dokonać odpowiedniej notyfikacji. Dochowanie tego terminu jest szczególnie istotne ze względu na grożącą karę grzywny.

Zmienione piktogramy

Istotne zmiany dla producentów i dystrybutorów chemikaliów są związane także z kolejnym etapem wdrożenia unijnego rozporządzenia CLP dotyczącego klasyfikacji, pakowania i oznakowania substancji i mieszanin. Stopniowo uchylało ono dotychczas obowiązujące europejskie dyrektywy, a od 1 czerwca 2015 r. stanie się jedynym obowiązującym aktem.
Rozporządzenie CLP m.in. wskazuje nowe zasady budowy etykiety produktu, wprowadza nowe wzory piktogramów informacyjnych, które określają rodzaj zagrożenia płynącego z konkretnej substancji lub mieszaniny. Wzory piktogramów stanowią załącznik do rozporządzenia, a przepisy dodatkowo regulują kwestie ich przedstawiania (np. wielkości grafiki i kolejności zamieszczenia). Rozporządzenie CLP także szczegółowo stanowi o zasadach klasyfikacji produktów oraz wykorzystywanych opakowaniach (chodzi np. o zabezpieczenia przed dziećmi czy też unikanie podobieństwa do innych produktów).