Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w połowie kwietnia wyrok, w którym rozstrzygnął wątpliwości holenderskiego sądu dotyczące dopuszczalności zamieszczania w dowodach tożsamości danych biometrycznych obywateli państw Unii Europejskiej.

Przedmiotem sporu było obowiązkowe pobieranie wizerunków twarzy i odcisków palców w celu umieszczenia ich w holenderskich dowodach tożsamości, stanowiących jednocześnie dokumenty podróży uprawniające do przekraczania granic w obrębie UE. Brak zgody na wykorzystanie takich danych stał się przyczyną odmowy wydania dokumentów kilku osobom, które podkreślały m.in. iż nie mają gwarancji, że dane nie zostaną następnie wykorzystane w celach innych niż weryfikacja autentyczności dokumentu i tożsamości posiadacza.

Powoływali się przy tym na postanowienia rozporządzenia Rady (WE) nr 2252/2004 z 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach wydawanych przez państwa członkowskie, w których określone ograniczenie celów wykorzystywania danych biometrycznych przewidziano.

- Trybunał Sprawiedliwości poddał analizie przepisy tego rozporządzenia i stwierdził, że nie znajduje ono zastosowania do dowodów tożsamości wydawanych przez państwa członkowskie, niezależnie od możliwości posługiwania się nimi w charakterze dokumentu uprawniającego do odbycia podróży do innego państwa – wyjaśnia prof. Sławomir Dudzik ekspert prawa europejskiego i bankowego z Kancelarii SPCG.

- Trybunał stwierdził również, że przepisy rozporządzenia nie wymagają od państw członkowskich zagwarantowania, że dane biometryczne pobrane i przechowywane zgodnie z przepisami tego rozporządzenia nie będą pobierane, przetwarzane i wykorzystywane w celach innych niż wydawanie paszportów lub dokumentów podróży, ponieważ kwestia ta nie mieści się w zakresie stosowania tego rozporządzenia - dodaje.

Trybunał zastrzegł jednocześnie, że jego orzeczenie nie ogranicza badania przez sądy krajowe zgodności stosowanych przepisów z prawem krajowym oraz w danym wypadku z europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Źródło: SPCG