statystyki

Podrabianie niewyemitowanych pieniędzy też będzie przestępstwem

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.05.2015, 07:36; Aktualizacja: 06.05.2015, 08:53
bankonty-złoty-pieniądze

Fałszowanie pieniędzy, które mają dopiero zostać wprowadzone do obiegu, ma być zagrożone sankcją od pięciu do 25 lat pozbawienia wolnościźródło: ShutterStock

Zabronione będzie nie tylko podrabianie lub przerabianie pieniędzy będących w obiegu, ale także takich, które zostaną wyemitowane dopiero w przyszłości. Tak wynika z projektu zmian w kodeksie karnym. Jego autorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Fałszowanie pieniędzy, które mają dopiero zostać wprowadzone do obiegu, ma być zagrożone sankcją od pięciu do 25 lat pozbawienia wolności. Obecnie osób, które fałszują takie pieniądze, nie można skazać za podrabianie banknotów lub monet. Można je ukarać jedynie na podstawie art. 270 k.k. (fałszerstwo). Jest to jednak występek zagrożony niskimi sankcjami (grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat). Brak możliwości ukarania fałszerza pieniędzy, które mają dopiero wejść do obiegu, wynika z tego, że w kodeksie karnym jest mowa o podrabianiu lub przerabianiu pieniądza będącego środkiem płatniczym. Dlatego MS proponuje zapisać wprost w k.k., że za podrabianie lub przerabianie pieniędzy przed ich wyemitowaniem też będzie można trafić do więzienia.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WOW jaka uczciwosc POlszewikow ? UJ Kakow(2015-05-06 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Przeciez TOTALITARNY UNIJNY BURDEL drukuje szmaty o nazwie "euro" be pokrycia,a wiec dopuszcza sie przestepstwa,to samo "nasz" antynarodwy lewacko-libertynski rzad przestepow POlszewiki,PSL(dziwka PRL),SLD (PZPR),Palikociarnia dodrukowuja pieniadze dla POdtrzymywania swoich lajdakow przy korytach !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane