statystyki

Janosikowe znów pod obstrzałem. Prokurator Generalny: Przepisy są niezgodne z konstytucją

autor: Tomasz Żółciak06.05.2015, 07:46; Aktualizacja: 06.05.2015, 09:28
pieniądze

Pojawiają się wątpliwości, czy MF zdąży w tej kadencji przeprowadzić tak istotną reformęźródło: ShutterStock

Przepisy o janosikowym są niezgodnie z zasadą solidarności wyrażoną w preambule konstytucji, gdyż nie gwarantują powiatom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji własnych zadań – wynika ze stanowiska prokuratora generalnego. Odniósł się on w ten sposób do wniosku, który grupa powiatów – płatników janosikowego – złożyła do Trybunału Konstytucyjnego.

„System doprowadza do tego, iż płatnicy netto jeszcze przed dokonaniem wpłaty mają dochód ogółem na poziomie niższym niż przeciętny. (...) Doprowadza do efektu błędnego koła, w którym zobowiązany jest jednocześnie beneficjentem systemu, przy czym w następstwie jego zastosowania powiaty jedynie tracą, a ich dochody ogółem jeszcze bardziej spadają poniżej przeciętnych w skali kraju” – zwraca uwagę Andrzej Seremet.

To kolejny istotny głos w sprawie janosikowego, który sprawia, że pracujące nad jego reformą Ministerstwo Finansów jest pod coraz większą presją. W piśmie skierowanym do szefa sejmowej komisji samorządowej Piotra Zgorzelskiego (PSL) wiceminister Hanna Majszczyk zapewnia, że prace nad nowym systemem korekcyjno-wyrównawczym znajdują się na końcowym etapie.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane