statystyki

Janosikowe znów pod obstrzałem. Prokurator Generalny: Przepisy są niezgodne z konstytucją

autor: Tomasz Żółciak06.05.2015, 07:46; Aktualizacja: 06.05.2015, 09:28
pieniądze

Pojawiają się wątpliwości, czy MF zdąży w tej kadencji przeprowadzić tak istotną reformęźródło: ShutterStock

Przepisy o janosikowym są niezgodnie z zasadą solidarności wyrażoną w preambule konstytucji, gdyż nie gwarantują powiatom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji własnych zadań – wynika ze stanowiska prokuratora generalnego. Odniósł się on w ten sposób do wniosku, który grupa powiatów – płatników janosikowego – złożyła do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


„System doprowadza do tego, iż płatnicy netto jeszcze przed dokonaniem wpłaty mają dochód ogółem na poziomie niższym niż przeciętny. (...) Doprowadza do efektu błędnego koła, w którym zobowiązany jest jednocześnie beneficjentem systemu, przy czym w następstwie jego zastosowania powiaty jedynie tracą, a ich dochody ogółem jeszcze bardziej spadają poniżej przeciętnych w skali kraju” – zwraca uwagę Andrzej Seremet.

To kolejny istotny głos w sprawie janosikowego, który sprawia, że pracujące nad jego reformą Ministerstwo Finansów jest pod coraz większą presją. W piśmie skierowanym do szefa sejmowej komisji samorządowej Piotra Zgorzelskiego (PSL) wiceminister Hanna Majszczyk zapewnia, że prace nad nowym systemem korekcyjno-wyrównawczym znajdują się na końcowym etapie.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama